Eksperci Gartnera stwierdzili, iż ubiegły rok stał pod znakiem niepewności, która może także w tym roku kształtować decyzje budżetowe. Firmy wciąż biorą pod uwagę takie czynniki jak potencjalny wpływ Brexitu, wahania kursów walut czy widmo globalnej recesji.

Czytaj także: Poszli Polacy na zakupy – nowe dane o sprzedaży detalicznej

Rozwój sztucznej inteligencji w najbliższych latach

Jednak mimo wszechobecnego niepokoju na rynku, przedsiębiorcy przewidują wzrost przychodów napędzany przez kolejne wdrożenia technologii blockchain, rozwój rozwiązań z obszaru Internetu Rzeczy, czy postęp w dziedzinie analizy dużych strumieni danych za pomocą algorytmów, uczenia maszynowego i sztucznej inteligencji.

– Kluczem do wzrostu cyfrowej gospodarki w 2018 będzie bez wątpienia automatyzacja procesu przetwarzania ogromnych ilości danych, które stają się jej motorem napędowym. Fundamentem ich skutecznej analizy stały się inteligentne algorytmy bazujące na uczeniu maszynowym i sztucznej inteligencji – mówi Paweł Brach, Współzałożyciel i Wiceprezes Zarządu TogetherData.

– Globalna świadomość w tym zakresie stale rośnie. Niestety, wielu polskich managerów analitykę danych widzi gdzieś w przyszłości – ale jeszcze nie teraz. Same inwestycje w sztuczną inteligencję w Polsce mają śladowy charakter, ale istnieje duże prawdopodobieństwo, iż nakłady na ten cel znacznie wzrosną w najbliższych latach – dodaje.

Czytaj także: Scentralizowane kryptowaluty to kwestia czasu

Nowe technologie zaoszczędzą 6,2 mld godzin naszej pracy

Zdaniem Gartnera, segment sztucznej inteligencji wygeneruje globalnie około 2,9 biliona dolarów wartości biznesowej do roku 2021. Natomiast sama technologia będzie również odpowiedzialna za zaoszczędzenie około 6,2 miliarda godzin pracy.

Cyfrowa rewolucja w polskich przedsiębiorstwach powinna rozpocząć się od inwestycji w infrastrukturę technologiczną. Rodzimych managerów mogą przekonać elastyczne formy korzystania z profesjonalnego oprogramowania i usług – mówi Paweł Brach.

– Rozwiązaniem może być stale rozwijający się model SaaS, który przyczynia się do rozwoju technologii chmury obliczeniowej oraz optymalizacji kosztów, czyniąc zaawansowane usługi analityczne dostępne quasi dla każdego – dodaje.

Czytaj także: Kredyty-Chwilówki zamykają biura w całej Polsce

Wzrosną wydatki na oprogramowania dla firm

Co ciekawe, Gartner zaznacza, iż dużym potencjałem wyróżnia się segment oprogramowania dla firm. Wydatki w tym zakresie wzrosną w 2018 roku o 9,5%. Natomiast w 2019 przewidywany jest skok o kolejne 8,4% do łącznej wartości 421 miliardów dolarów. Firmy zaczną również inwestować w tworzenie aplikacji korporacyjnych. Na znaczeniu zyska korzystanie z oprogramowania w modelu SaaS.

Po raz pierwszy od dwóch lat odnotowano wzrost wartości segmentu urządzeń mobilnych. W 2017 roku wyniósł on 5,7% w stosunku do poprzedniego. W 2018 Gartner prognozuje skok w wysokości 5,6% – główną przyczyną będzie zwiększona sprzedaż smartfonów. W kwestii sprzedaży komputerów prognozy nie przewidują większych zmian.

Czytaj także: Nowy program dla startupów – Startup Collider