Po prawie 20 latach sporów sądowych, Visa i Mastercard w marcu bieżącego roku zawarły ugodę z amerykańskimi sprzedawcami, obniżając i ograniczając stawki interchange dla kart kredytowych oraz debetowych. Ta umowa może zaoszczędzić sprzedawcom 30 mld dolarów w ciągu pięciu lat.
Nie będzie ugody pomiędzy Visą i Mastercardem a sprzedawcami
Ugoda ta miała być jedną z największych w historii amerykańskiego prawa antymonopolowego. Jej celem było obniżenie opłat interchange, a następnie ograniczenie tych stawek do 2030 roku. Zgodnie z umową sprzedawcy mogliby również swobodnie naliczać różne ceny kupującym w zależności od tego, jakimi kartami kredytowymi płacą.
Umowa, która wciąż podlegała zatwierdzeniu przez sąd, została odrzucona przez sąd okręgowy w Stanach Zjednoczonych. W dokumentach sądowych ujawnionych przez Bloomberga, sąd stwierdził, że chociaż proponowana ugoda wynosi 30 miliardów dolarów, „szacowane 6 miliardów dolarów rocznych oszczędności dla sprzedawców to niewiele w porównaniu ze 100 miliardami dolarów, które sprzedawcy zapłacili w opłatach interchange od transakcji Visa i Mastercard w 2023 roku. Obie firmy mogłyby poradzić sobie ze znacznie wyższym wyrokiem”.
Wydając orzeczenie, sąd zauważył również, że proponowana umowa była nieproporcjonalnie korzystna dla dużych detalistów w porównaniu z mniejszymi, lokalnymi punktami handlowymi. Zarówno Mastercard, jak i Visa wyraziły swoje rozczarowanie tą decyzją. Visa wyraziła przekonanie, że „bezpośrednia współpraca z akceptantami jest najlepszym rozwiązaniem”.
W kwietniu National Retail Federation, amerykańska organizacja zrzeszająca sprzedawców detalicznych, zwróciła się do sądu o odrzucenie proponowanej ugody. Teraz sprawa prawdopodobnie trafi do sądu.