Ugoda, jedna z największych w historii amerykańskiego prawa antymonopolowego, obniży opłaty interchange, a następnie ograniczy te stawki do 2030 roku. Visa twierdzi, że ponad 90% firm, które na tym skorzystają, to małe przedsiębiorstwa. Decyzja dotyczy tylko sprzedawców ze Stanów Zjednoczonych. Ugoda musi zostać jeszcze zatwierdzona przez sąd. O sprawie pisze między innymi Reuters.

Mastercard i Visa ograniczą opłaty interchange

W materiale Reutersa czytamy, że handlowcy od dawna oskarżali Visę i Mastercard o pobieranie zawyżonych opłat za płatności kartami (opłaty interchange) – zarówno w przypadku plastików debetowych, jak i kredytowych. Zgodnie z ogłoszoną ugodą, Visa i Mastercard obniżą stawki interchange o cztery punkty bazowe (0,04 punktu procentowego) w Stanach Zjednoczonych na trzy lata i ograniczą stawki na pięć lat.

Mastercard i Visa walczą ze sprzedawcami w zakresie opłat za płatności kartowe od 2005 roku. W roku 2012 obie firmy zgodziły się zapłacić sprzedawcom detalicznym 7,25 mld USD w związku z zarzutami o niewłaściwe ustalanie opłat dla kart kredytowych i debetowych.

Sprzedawcy od dawna twierdzą, że opłaty za płatności kartami zmuszają ich do naliczania wyższych cen, wspomniana ugoda niekoniecznie pozwoli konsumentom zaoszczędzić pieniądze. Porozumienie daje handlowcom możliwość nakładania dodatkowych opłat na klientów, w zależności od rodzaju karty Visa lub Mastercard, której używają. Dopłaty te mogą uderzyć w posiadaczy kart premium, które oferują cashback, czy innego rodzaju benefity.

Z drugiej strony, niektórzy posiadacze kart mogliby uzyskać zniżki na towary i usługi, ponieważ sprzedawcy mogliby zawierać umowy z bankami, aby skłonić ich do korzystania z kart, które uważają za preferowane – zauważa CNN.