Jako przykład niech poświadczą inwestycje House of Fraser – sieć domów towarowych wyłożyła 35 mln GBP na startup Tandem. Startup, który posiada już licencję bankową. Można zatem zmienić tytuł artykułu… 35 mln inwestycji w startup, który już jest bankiem.

House of Fraser to jedna z największych sieci domów towarowych w Wielkiej Brytanii. Firma powstała w 1849 roku w Glasgow, a jej główna siedziba mieści się w Londynie. W 2014 roku HoF przeszło w ręce chińskiego konglomeratu Sanpower, za kwotę 480 mln GBP.

Czytaj także: Szwajcaria już nie jest rajem podatkowym

Skąd to zainteresowanie?

Jest to część szerszej strategii sieci, która zamierza oferować swoim klientom „usługi finansowe” za pośrednictwem Tandemu. Więcej szczegółów odnośnie współpracy mamy poznać w pierwszej połowie bieżącego roku, kiedy to przedstawiciele firm ogłoszą oficjalne rozpoczęcie wspólnej działalności. Wtedy właśnie ma zostać ogłoszona strategia na najbliższe 5 lat – donosi The Telegraph.

W listopadzie 2016 roku Tandem zaczął wypuszczać swoją aplikacje na smartfony, mniej więcej rok po tym, jak udało im się zdobyć bankową licencję. Aplikacja od Tandem umożliwia między innymi śledzenie operacji na kontach z różnych banków jednocześnie.

Teraz startup planuje uruchomienie swoich własnych kont oraz kart płatniczych. Jest to quasi bank, oczywiście w pełni cyfrowy.

Źródło:
businessinsider.com. Ricky Knox – CEO Tandem Bank.

Czytaj także: Jednak nie SMS-y, tylko Mobile Connect. Administracja przez smartfona

Straty? FinTech na ratunek!

W 2015 roku House of Fraser zanotował piąty z rzędu rok ze stratami. Nowi chińscy właściciele postawili sobie zatem za cel przywrócenie corocznych zysków. Oprócz inwestycji w Tandem, HoF chce otworzyć pierwszy sklep w Państwie Środka.

– House of Fraser jest zdeterminowane, aby poddać swój biznes transformacji – transformacji, która jest nieodzowna w dzisiejszych czasach. W przeciągu następnych 5 lat planujemy tego dokonać, wraz z naszymi nowymi partnerami – mówi Frank Slevin, prezes HoF, były członek zarządu banku HSBC.

Tandem jest jednym z wielu quasi banków, działających w Wielkiej Brytanii. Inne znane startupy bankowe to Atom, Starling, czy Monzo. Podmioty te znane są jako ‘challenger banks”.