Jak wynika z najnowszego raportu „Płatności bezgotówkowe w polskich MŚP”, 39 proc. firm zajmujących się handlem i usługami dobrze ocenia swoją sytuację finansową, natomiast 22 proc. określiło ją jako złą bądź bardzo złą. Wśród wszystkich ankietowanych większy optymizm wykazują małe i średnie przedsiębiorstwa (od 10 do 249 pracowników) – tutaj aż 54 proc. określiło aktualny stan firmy jako dobry, a 5 proc. jako bardzo dobry.

W przypadku mikro firm (do 9 pracowników) jest mniej optymistycznie – co trzecia z nich uważa, że jej obecna forma jest dobra. W gronie badanych sektorów najsłabiej swoją kondycję finansową ocenia branża związana z fitnessem i rozrywką – 29 proc. tego typu podmiotów określiło sytuacje firmy jako złą, a 9 proc. jako bardzo złą.

Polscy przedsiębiorcy będą starać się utrzymać zatrudnienie

– Jak wynika z naszego badania polskie MŚP patrzą w przyszłość dość optymistycznie. Ponad połowa ankietowanych (52 proc.) przewiduje, że ich obecna kondycja finansowa pozostanie bez zmian w ciągu najbliższych 12 miesięcy, natomiast prawie 23 proc. sądzi, że raczej się pogorszy. Takie nastawienie może być związane z niepewną sytuacją gospodarczą, wysoką inflacją czy też rosnącymi kosztami prowadzenia działalności – mówi Krzysztof Polończyk, prezes zarządu Fiserv Polska S.A.

– Aby poprawić kondycję finansową przedsiębiorstwa warto podjąć działania, które pomogą przyciągnąć nowych klientów. Jednym z nich jest np. udostępnienie możliwości płacenia bezgotówkowo. Z pewnością sprzyja to wzmacnianiu pozycji danej firmy na rynku, niwelując dystans do konkurencji. Dobrym rozwiązaniem jest także poszukiwanie dodatkowych źródeł dochodu i wprowadzanie nowych usług – dodaje.

Aż 70 proc. polskich MŚP zajmujących się handlem i usługami zadeklarowało w badaniu PolCard from Fiserv, że w minionych 12 miesiącach poziom zatrudnienia się u nich nie zmienił. 10 proc. informowało o wzroście liczby pracowników, a prawie 19 proc. o spadku.

– Mimo niepewnej sytuacji gospodarczej polskie firmy z sektora MŚP będą starały się utrzymać obecne zatrudnienie – tak powiedziało aż 73 proc. badanych (77 proc. mikro firm oraz 64 proc. małych i średnich). Co więcej co dziesiąte przedsiębiorstwo przewiduje powiększenie załogi w ciągu najbliższych 12 miesięcy. Podobna liczba firm planuje także zwolnienia w najbliższej przyszłości – podsumowuje Krzysztof Polończyk.