Liczba podpisanych umów w tak krótkim czasie pokazuje, że zainteresowanie ze strony przedsiębiorców jest bardzo duże. Tym bardziej, że dla agentów rozliczeniowych był to przede wszystkim okres wdrażania platformy obsługującej Program. Do końca 2018 roku planujemy zainstalowanie 100 tysięcy terminali – powiedział dr Mieczysław Groszek, prezes Fundacji Polska Bezgotówkowa.

Czytaj także: Zapłać zegarkiem. Garmin Pay już w Polsce

Przedsiębiorcy chętnie zgłaszają się po darmowy terminal

Płatności bezgotówkowe to dla przedsiębiorcy oszczędność czasu – nie musi poświęcać go na liczenie gotówki i wydawanie reszty. W tym samym czasie może więc obsłużyć większą liczbę klientów. Dzięki terminalom nie musi też inwestować w zabezpieczenia chroniące gotówkę, w tym podczas przewożenia utargów do banku, ponieważ pieniądze trafiają bezpośrednio na konto. W efekcie przedsiębiorca może skupić się na tym, co najważniejsze, czyli generowaniu przychodów dla swojej firmy.

Do Programu „Polska Bezgotówkowa” mogą zgłaszać się mikro, mali i średni przedsiębiorcy, którzy chcą rozpocząć przyjmowanie płatności bezgotówkowych za swoje towary i usługi, a w okresie ostatnich 12 miesięcy w swoim punkcie handlowo-usługowym nie akceptowali płatności bezgotówkowych. Do udziału w Programie uprawnieni są  chętni przedsiębiorcy, którzy posiadają maksymalnie 5 placówek detalicznych.

Czytaj także: Wiemy coraz więcej o PSD2. Komisja Europejska publikuje RTS-y

Polska Bezgotówkowa – jakie korzyści dla przedsiębiorców?

Przedsiębiorca, który zdecyduje się przyłączyć do Programu, otrzyma wsparcie ze strony Fundacji polegające na pokryciu kosztów związanych z otrzymaniem terminala do akceptacji kart oraz kosztów obsługi płatności bezgotówkowych przez okres 12 miesięcy. Detalista może otrzymać maksymalnie 3 terminale, w tym jeden terminal mPOS. Dla każdego terminala okres dofinansowania jest liczony przez 12 miesięcy osobno, od momentu jego instalacji.

Ponadto Fundacja Polska Bezgotówkowa poinformowała, że do Programu „Polska Bezgotówkowa” przystąpiło już 14 agentów rozliczeniowych, z którymi przedsiębiorcy mogą podpisywać umowy, aby korzystać z bezpłatnych terminali w ramach Programu. Zawarcie umowy możliwe jest zarówno w oddziałach wybranych banków, przez Internet jak i poprzez rozbudowaną sieć sprzedawców mobilnych oraz partnerów agentów rozliczeniowych.

Do Programu Polska Bezgotówkowa przystąpili następujący agenci rozliczeniowi: Alior Bank S.A., Bank BPS S.A., Bank Pekao S.A., Centrum Rozliczeń Elektronicznych Polskie ePłatności S.A., eCard S.A., Elavon Financial Services, eService Sp z o.o., FirstData Polska S.A., ING Bank Śląski S.A., mBank S.A., PayTel S.A., PKO Bank Polski S.A., Planet Pay Sp z o.o., SIX Payment Services (Europe) S.A.

Wiele z wymienionych wyżej firm przygotowało swoje własne oferty dla przedsiębiorców w ramach Programu. Na przykład eService, wspólnie PKO Bankiem Polskim, Pocztą Polską i Orange oferują terminale na własność. Przedsiębiorca może zachować urządzenie nawet po upływie 12 miesięcy, bez dodatkowych opłat. Więcej na ten temat można przeczytać tutaj – eService rozdaje terminale na własność.