7 funduszy VC przedstawionych podczas konferencji to pierwsze fundusze, które podpisały umowy inwestycyjne z PFR Ventures. W spotkaniu wzięli udział Paweł Borys – prezes zarządu Polskiego Funduszu Rozwoju, Maciej Ćwikiewicz – prezes zarządu PFR Ventures oraz przedstawiciele poszczególnych startupów.

Prezentacja funduszy Venture Capital

– Będziemy wspierać fundusze, aby docierały do projektów o jak najlepszej jakości. Siedem zespołów inwestycyjnych przeszły niełatwy proces selekcji. Staramy się spełniać europejskie standardy, jeśli chodzi o wybór funduszy, a poprzeczkę postawiliśmy bardzo wysoko. Chcemy zbudować jeden z pięciu największych rynków VC w Europie – mówi Paweł Borys, prezes zarządu PFR.

Na ten moment podpisane zostały umowy z siedmioma funduszami, a w środę zostaną podpisane jeszcze z dwoma. Zainwestują one 630 mln zł w wybrane startupy, z czego 250 mln pochodzi z inwestycji prywatnych. Jednak wyzwanie jest dużo większe, ponieważ PFR chce zgromadzić fundusze o wartości 4 mld do 2020 roku.

Lista funduszy:

  • Tar Heel Capital Pathfinder VC – przewodniczącym jest Radosław Czyrko. Wielkość funduszu to 26 mln zł. Fundusz szuka startupów z zakresu data mining, AI, e-sportu.
  • Knowledge Hub – przewodniczącym jest Krzysztof Dębowski, jest to ich pierwszy fundusz. Wielkość funduszu to 62,1 mln. Fundusz szuka startupów z zakresu martech, fintech, industry 4.0
  • RST Ventures for earth – przewodniczącym jest Piotr Kłodnicki. Wielkość funduszu to 30 mln zł. Fundusz szuka startupów z zakresu projektów technologicznych, sektora ICT, z zabarwieniem for earth, IoT, AI.
  • Xevin VC – przewodniczącym jest Marek Rusiecki. Wielkość funduszu to 40mln. Fundusz szuka startupów z zakresu e-commerce, mobile, fintech, IoT.
  • Silba SA – przewodniczącym jest Jacek Adamski. Wielkość funduszu to16 mln + 16mln od inwestorów prywatnych. Fundusz szuka startupów z zakresu motoryzacji, telemedycyny, IoT, fintech.
  • Aper ventures – przewodniczącym jest Jacek Błoński. Wielkość funduszu to 80mln + 50mln od inwestorów prywatnych. Fundusz szuka startupów z zakresu IoT, Medtech, advanced materials.
  • Montis Capital wspólnie z funduszem Otwarte Innowacje – przewodniczącym jest Tomasz Poniński. Wielkość funduszu to 81 mln + 49 mln od inwestorów prywatnych. Fundusz szuka startupów z zakresu industry 4.0, IoT, lifescience.

Podczas konferencji przedstawiciele PFR poinformowały, że na ich stronie www będzie możliwość zarejestrowania startupów, które chcą się zaprezentować. Strona będzie swego rodzaju „lejkiem”, a dalsza rekrutacja nastąpi w obrębie każdego z funduszy indywidualnie.

/Asia Stankiewicz