Partner serwisu Visa dla biznesu

7,5 tys. zł na rękę miesięcznie i jesteś klientem PREMIUM

Łukasz Piechowiak
Łukasz Piechowiak
#Fintech
Opublikowano: 6 listopada 2017, 20:46 Aktualizacja: 24 lutego 2019, 19:40

Z najnowszego raportu Deutsche Banku „Wolne zawody w Polsce. Portret profesjonalisty 2017” wynika, że 42,5% osób deklarujących się jako profesjonaliści uzyskuje dochód netto pomiędzy 2 tys. zł a 4 tys. zł miesięcznie. Tylko 34,9% osiąga dochód netto ponad 7 tys. zł netto. Słynne 15 tysięcy netto miesięcznie deklaruje tylko 3,3% badanych.

Autorzy raportu przeanalizowali 25 zawodów. Wśród nich znaleźli się: lekarze, pielęgniarki i położne, ratownicy medyczni, fizjoterapeuci, psycholodzy, farmaceuci, weterynarze, dentyści, technicy dentystyczni, protetycy, księgowi, tłumacze przysięgli, informatycy, adwokaci, notariusze, radcy prawni, rzeczoznawcy majątkowi, architekci, geodeci, inżynierzy budownictwa, kierownicy budowy, zarządcy nieruchomości, okuliści, biegli rewidenci i doradcy podatkowi.

Czytaj także: Jak zaradzić niskiej emeryturze? Ta grupa zawodowa ma na to sposób

– Uzyskane profile demograficzne wskazują na fakt, że to głównie mieszkańcy miast. W tym ponad 30 proc. funkcjonuje w ośrodkach powyżej 250 tys. mieszkańców. Ponadto, co trzeci profesjonalista to osoba z generacji milenijnej, która coraz częściej kładzie nacisk na tzw. przedsiębiorczość stylu życia – prof. Małgorzata Bombol.

Przede wszystkim własna działalność gospodarcza

60,5% badanych prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą, z tego 22,4% prowadzi ją dłużej niż 10 lat a 29,2% od 2 do 5 lat. Tylko 22,4% pracuje na etacie, co potwierdza tezę, że nie jest to kontrakt preferowany przez wolne zawody m.in. ze względu na jego niedostosowanie do warunków pracy, a także ze względów podatkowych.

Czytaj także: Polski fintech dostał miliony na rozwój biznesu wartego miliardy

Profesjonaliści, którzy deklarują wyższe zarobki, najczęściej funkcjonują jako jednoosobowe rmy: działalność wybrało ponad 77% osób zarabiających 7-10 tys. zł miesięcznie i ponad 68% profesjonalistów o dochodach w przedziale 10-15 tys. zł.

Z raportu wynika, że klient Premium to osoba, która osiąga miesięczny dochód powyżej 7,5 tys. zł netto.

39% przedstawicieli wolnych zawodów wyraża obawy co do swej sytuacji materialnej za kilkanaście-kilkadziesiąt lat. Dlatego też, na tle całej populacji ludności Polski widzimy ponad- przeciętną skłonność do zaangażowania w oszczędzanie na emeryturę w ramach III filaru oraz innych form budowania bezpiecznej przyszłości finansowej.

/WS


Tekst chroniony prawem autorskim. Każdorazowe kopiowanie wymaga zgody redakcji.

Pokaż komentarze (0)

75-tys-zl-reke-miesiecznie-jestes-klientem-premium