Partner serwisu Visa dla biznesu

78 mln transakcji w pierwszym kwartale. BLIK prezentuje wyniki

Rafał Tomaszewski
Rafał Tomaszewski
#BLIK#Płatności
Opublikowano: 12 maja 2020, 11:30 Aktualizacja: 13 maja 2020, 10:11

W pierwszym kwartale 2020 roku użytkownicy BLIKA zrealizowali prawie 78 milionów transakcji. To blisko dwukrotnie więcej niż rok temu (40 mln). Popularność BLIKA rośnie we wszystkich kanałach, a w Internecie zdystansował już płatności kartami. To wnioski z dzisiejszej konferencji wynikowej.

78 milionów transakcji w pierwszym kwartale. BLIK prezentuje wyniki

– Pod kątem ogólnej liczby transakcji mamy za sobą najlepszy kwartał w historii BLIKA. Aktualnie w sposób zdalny pracujemy nad jego dalszym rozwojem – między innymi udostępnianiem BLIKA w zagranicznych serwisach internetowych. Już wkrótce będziemy mogli ogłosić nowe partnerstwa. Pracujemy także nad wprowadzeniem płatności zbliżeniowych BLIKIEM. Nasz partner w tym projekcie – Mastercard – stał się już formalnie udziałowcem Polskiego Standardu Płatności – mówi Dariusz Mazurkiewicz, prezes Polskiego Standardu Płatności, operatora BLIKA.

Pełną prezentację z wynikami BLIKA można znaleźć tutaj.

Popularność BLIKA stale rośnie. Czas na kolejny krok

W pierwszych trzech miesiącach roku tradycyjnie użytkownicy realizowali najwięcej transakcji w internecie – było ich 57,5 mln – prawie dwa razy więcej niż rok temu i o 9 proc. więcej niż w ostatnim kwartale 2019 roku. Drugim najchętniej wykorzystywanym sposobem na korzystanie z BLIKA były w tym czasie przelewy na numer telefonu. Użytkownicy zrealizowali ich aż 7,2 miliona – to o 25 proc. więcej niż w ostatnim kwartale ubiegłego roku.

Na początku roku pierwsze dwa banki – mBank oraz ING udostępniły nową funkcję „Prośba o przelew”, dzięki której przekazywanie sobie pieniędzy stało się jeszcze wygodniejsze i bardziej funkcjonalne. Użytkownik może poprosić o przekazanie pieniędzy, może także podzielić kwotę o którą prosi na kilka osób jednocześnie.

Jeśli chodzi o liczbę transakcji w terminalach płatniczych to wzrosła ona do 7 mln – o 6 proc. więcej niż w IV kwartale 2019 roku. W Q1 2020 Polacy wykonywali średnio 856 tys. transakcji BLIKIEM dziennie, a średnia kwota transakcji wyniosła 130 zł (104 zł w internecie, 50 zł w terminalu płatniczym, 118 zł przelewem na numer telefonu BLIK i 516 zł w bankomacie).

BLIK przyzwyczaił nas już do tego, że z kwartału na kwartał bije kolejne rekordy. Teraz najważniejszym krokiem będzie wyjście za granicę i udostępnienie płatności zbliżeniowych wspólnie z Mastercard. Przypomnijmy, że Polski Standard Płatności, operator BLIKA, nawiązał już współpracę z Adyen – jednym z największych fintechów na świecie. Dzięki temu BLIKIEM będzie można zapłacić między innymi u takich dostawców jak Uber, czy Spotify.


Tekst chroniony prawem autorskim. Każdorazowe kopiowanie wymaga zgody redakcji.

Pokaż komentarze (0)

78-milionow-transakcji-w-pierwszym-kwartale-blik-prezentuje-wyniki