CyberRescue zaleca stosowanie zasady ograniczonego zaufania w stosunku do reklam sponsorowanych, które pojawiają się na Facebooku. Serwis ten nie jest w stanie zweryfikować wszystkich zamieszczanych postów, dlatego należy dokładnie sprawdzać adresy i nazwy stron.

Cały czas głośno jest o reklamach fałszywych konkursów publikowanych właśnie w social mediach. Ostatnio oszuści kusili na Instagramie możliwością wygrania nowego modelu Iphone’a lub suszarki Dyson SuperSonic. Wcześniej na Facebooku była wyświetlana reklama o rzekomej możliwości wygrania robota kuchennego Monsieur Cuisinie. W ten sposób przestępcy chcieli pozyskać dane kart płatniczych.

Klienci Santander na celowniku oszustów

Na Facebooku pojawiła się reklama, w której oszuści namawiają do zweryfikowania swojej tożsamości w banku Santander i odebrania bonusu w postaci 900 zł. Podanie loginu i hasła do bankowości oraz przesłanie kodu autoryzującego, może skutkować utratą wszystkich środków z konta.

Fałszywa strona internetowa posługuje się adresem santdersxyz, natomiast funpage na Facebooku nosi łudząco podobną nazwę „Santanders” – informuje CyberRescue.

W przypadku zobaczenia takiego postu najlepiej zgłosić go od razu do zespołu Facebooka. Jako łamiący regulamin i narażający użytkowników na szkody zostanie on zablokowany. Przed wzięciem udziału w jakiejkolwiek promocji, należy sprawdzić na oficjalnej stronie firmy lub instytucji, czy faktycznie obecnie trwa jakiś konkurs.

Cyberprzestępcy ulepszają metody wyłudzeń, przy czym często próbują podszywać się pod banki. W listopadzie oszuści podając się za ING rozsyłali fałszywe SMS-y, które zawierały prośbę o potwierdzenie numeru telefonu. Kliknięcie w link z wiadomości i następnie podanie danych mogło skutkować utratą pieniędzy z konta bankowego.