19 stycznia 2019, 09:00:Digital Banking & Payments Summit - Hilton Warsaw Hotel, Warszawa

Nawet do 200 tys. zł grantu dla startupów od PARP

Akceleratory otworzą startupom drogę do sukcesu

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości ogłosiła konkurs na akceleratory, które rozwiną produkty 400 startupów we współpracy ze średnimi i dużymi firmami. Program akceleracyjny ScaleUp kontynuuje pilotaż w ramach Start In Poland.

Budżet programu wynosi 120 mln zł. Akceleratory będą dysponować kwotą 10 – 15 mln zł, a startupy mogą otrzymać do 250 tys. zł. Programy będą działały do połowy 2021 roku. Wybrane w konkursie akceleratory udzielą startupom grantów (do 200 tys. zł). Startupy będą miały dostęp do mentorów biznesowych i ekspertów technologicznych, a takżde do infrastruktury i zasobów know-how średnich i dużych przedsiębiorstw.

Wsparcie dla 400 startupów

– Po pilotażu, który okazał się sukcesem idziemy odważnie dalej we wspieraniu polskich innowacyjnych firm. Tym razem nasze działania będą jeszcze mocniejsze. Chcemy dofinansować i wesprzeć nawet 400 startupów. Tylko realnie wspierając innowacyjne rozwiązania możemy liczyć na pobudzenia naszej gospodarki. Rolą państwa jest przede wszystkim zapewnić każdemu możliwość startu w biznesie i dopomóc w rozwoju i ekspansji na zagraniczne rynki, tak aby docelowo stał się światowym liderem w swojej branży – mówi Jadwiga Emilewicz, Minister Przedsiębiorczości i Technologii.

W nowej odsłonie programu akcelerator ma pracować z trzema odbiorcami technologii, wśród których mogą być też średnie firmy. Spółki są otwarte na innowacje niezwiązane z ich zasadniczą działalnością. Po zapoznaniu się z pomysłami startupów często rozszerzały listę wyzwań i obszarów zainteresowania. Dostrzegają, że takie podejście rozwija ich ofertę produktową, a jest to opłacalne. Podstawowym celem akceleratorów jest doprowadzenie startupów do pilotażowych wdrożeń, czyli przetestowania każdego rozwiązania lub jego kluczowych funkcjonalności w środowisku zbliżonym do rzeczywistości gospodarczej dużych spółek. Pozytywny wynik takich testów powinien skutkować zawarciem umów dotyczących kontynuacji współpracy nad rozwiązaniem po akceleracji. Program przewiduje prowadzenie takich rozmów ze wsparciem pośrednika w postaci akceleratora, który szczególnie może być pomocny dla startupów.

Nowy ScaleUp zakłada zatem obowiązkowy udział w programach akceleracyjnych startupów wpisujących się w 10 obszarów specjalizacji: fintech, biotechnologia farmaceutyczna, biogospodarka, cyberbezpieczeństwo, smart city, industrial internet, mikroelektronika, inteligentne tworzywa, sztuczna inteligencja, technologie kosmiczne.