Prototyp został przedstawiony przez Krzysztofa Darmetko, Dyrektora Działu Bankowości Cyfrowej Klienta Biznesowego w Alior Banku i Pawła Ogonowskiego, Menedżera Zespołu Bezpieczeństwa Sieci Alior Banku. SherLOCK to niewielkie urządzenie, które wyglądem przypomina telefon komórkowy (zdjęcie poniżej). Jest ono podłączone do komputera przez USB i ma chronić transakcje przed złośliwym oprogramowaniem mogącym wykraść dane i pieniądze.

Alior Bank z premierą SherLOCKa – jak to działa?

Alior Bank chwali się, że SherLOCK to zupełnie nowe podejście do ochrony przelewów online, ponieważ działa niezależnie od poziomu bezpieczeństwa komputera klienta. Do tej pory banki, aby zabezpieczyć środki klientów, stosowały hasła maskowane, kody jednorazowy, kody SMS, czy karty mikroprocesowe. Prototyp został przygotowany z myślą o klientach biznesowych, którzy z reguły wykonują więcej przelewów i na większe kwoty.

Otwórz konto w alior banku

No dobrze, ale jak działa SherLOCK?

– Użytkownik na ekranie narzędzia zatwierdza wykonywaną przez siebie transakcję. Zaszyfrowany kryptogram, który jest generowany po stronie banku, jest przekazywany do urządzenia bezpośrednio, bez modyfikacji, więc każda próba ingerencji w komunikację lub próba zmiany kryptogramu w przypadku danej transakcji, uniemożliwia wykonanie przelewu. SherLOCK skutecznie zabezpiecza więc klucz prywatny klienta przed skopiowaniem i nieuprawnionym użyciem – wyjaśnia Alior Bank w informacji prasowej.

Alior Bank zaprezentował SherLOCKa podczas IV. Europejskiego Forum Cyberbezpieczeństwa – CYBERSEC 2018. Organizowana przez Instytut Kościuszki konferencja to jedno z najważniejszych tego typu wydarzeń w Europie.

Załóż konto jakże osobiste w alior banku