W informacji prasowej czytamy, że już niebawem inicjowanie płatności będzie dostępne także dla klientów pozostałych banków. Alior Bank jest trzecim podmiotem na polskim rynku, który wprowadził usługę PIS (ang. payment initiation service). Wcześniej inicjowanie płatności z kont w innych bankach udostępnił Santander i Bank Millennium.

Alior Bank rozwija otwartą bankowość

Przelew z konta w innym banku można wykonać za pośrednictwem Alior Online i Alior Mobile. Kiedy taka usługa jest szczególnie przydatna? Na przykład, jeśli planujemy większe zakupy i potrzebujemy „zebrać” większą kwotę ze swoich kont w kilku bankach. W takiej sytuacji, dzięki opcji „Otwarta bankowość” klienci wygodnie przeleją je z konta w innym banku – wyjaśnia Alior Bank.

Funkcja pomocna jest również przy spłacie raty kredytu, jeśli kredytobiorca jeszcze nie posiada konta w Alior Banku. Wystarczy wskazać bank lub konto w innym banku, z którego realizowany jest przelew i wybrać rachunek kredytu w Alior Banku jako konto docelowe – bez konieczności przepisywania numerów rachunków i przełączania się pomiędzy serwisami.

To kolejne wdrożenie z zakresu otwartej bankowości w Aliorze. Pod koniec 2019 roku bank udostępnił on tzw. uproszczony proces kredytowy. Dzięki niemu klienci innych banków mogą ubiegać się o kredyt w Alior Banku bez konieczności przedstawiania zaświadczenia o zarobkach.

Z kolei od maja br. użytkownicy serwisu transakcyjnego Alior Online mogą korzystać z agregatora kont – możliwości podglądu rachunków osobistych w innych bankach (od września funkcjonalność ta dostępna jest również w Alior Mobile). Obecnie rozwiązania te są zintegrowane z siedmioma bankami.

Pełną listę usług dostępnych w ramach PSD2 i wykaz banków, które je oferują znajdziecie w tym tekście „Minął rok od wejścia w życie dyrektywy PSD2. Jak wygląda otwarta bankowość w Polsce?”.

/RT