Wcześniej wydawało się, że pierwszym bankiem w Polsce, który opracuje taką metodę weryfikacji będzie Bank Zachodni WBK. Planowano to na III kwartał 2017 roku. Wygląda jednak na to, że obietnice banku nie były bezpodstawne – kilka miesięcy temu Alior zapowiedział, że zamierza stać się „cyfrowym buntownikiem”.
Teraz prezes Alior Banku uchylił rąbka tajemnicy odnośnie nadchodzących zmian w wywiadzie dla serwisu Interia. Rozmowa dotyczyła nie tylko planów Aliora, ale również przyszłości całego sektora bankowego.
Czytaj także: Profil Zaufany można już zakładać poprzez Pekao24
Wideoferyfikacja w Alior Banku?
Wojciech Sobieraj zapowiedział też, że Alior chce być pierwszym bankiem, który umożliwi swoim klientom obsługę w formie „one-click”. Klienci mają mieć możliwość założenia rachunku bankowego w oparciu o biometrię – czyli bez wizyty w oddziale, przelewu autoryzacyjnego, czy udziału kuriera.
Wyobrażacie sobie sytuację, że chcecie założyć konto w banku i jedyne co musicie zrobić, to spojrzeć się w aparat swojego telefonu (o ile mamy odpowiednio zaawansowany sprzęt), albo dać próbkę swojego głosu? Oczywiście po wcześniejszym wypełnieniu formularza. Nie jest to nic niemożliwego, a prezes Aliora potwierdza, że za pomocą biometrii można lepiej zweryfikować człowieka niż przez dokumenty.
W tym miejscu trzeba sobie jednak zadać pytanie, co na to wszystko nadzorca i regulator? Jak zareaguje Komisja Nadzoru Finansowego i Ministerstwo Finansów? Wydaje się jednak, że skoro Alior Bank chce udostępnić wideoweryfkację jeszcze w tym miesiącu – to prace musza być posunięte naprawdę daleko. Nie chce się wierzyć, że bank działałby bez wcześniejszego porozumienia z KNF.
Zgodnie z deklaracjami Sobieraja na razie wideoweryfikacja nie będzie stosowana jako opcja logowania do aplikacji mobilnej. Na razie Alior wykorzysta odcisk palca, a autoryzacja ruchomym obrazem – ze względów bezpieczeństwa – nastąpi nieco później.
Prezes Alior Banku mówił też trochę o technologii blockchain. Jego zdaniem będzie miała ona wpływ głównie na dwa obszary – przelewy transgraniczne i połączenie płatności z fakturami. Obecnie międzynarodowy przelew podąża przez całą sieć pośredników, a co za tym idzie zajmuje to sporo czasu i pochłania równie dużo środków. Blockchain ma szansę to zmienić.