Z tego powodu klientom trudno jest znaleźć bardziej konkurencyjne oferty, co jest bardzo poważnym zarzutem pod adresem Allegro. O sprawie informuje serwis Rzeczpospolita.

Czytaj także: Kolejna runda konsultacji publicznych w sprawie PSD II

Allegro vs UOKiK – kolejne starcie

To nie pierwsza sytuacja, w której Urząd interesuje się serwisem aukcyjnym. W lipcu pracownicy UOKiK-u prowadzili przeszukanie w siedzibie Allegro – chodziło o tą samą sprawę, czyli faworyzowanie własnego sklepu internetowego kosztem innych sprzedawców.

– Chcemy wstępnie ustalić, czy w związku z działaniami Grupy Allegro mogło dojść do ograniczenia konkurencji. Sprawdzamy, czy spółka nie faworyzuje własnego sklepu internetowego w szczególności poprzez lepszą prezentację jego ofert – mówił w lipcu prezes UOKiK Marek Niechciał.

Czytaj także: Czy Polacy są gotowi na PSDII? Sprawa Monedo pokazuje, że niekoniecznie

Jak donosi Rzeczpospolita sprzedawcy korzystający z Allegro już od jakiegoś czasu wysyłali skargi do Urzędu, w którym zwracali uwagę na pogwałcenie podstawowych zasad konkurencji.

Teraz prezes UOKiK w rozmowie z Rzeczpospolitą mówi, że sprawa Allegro może być ważnym komunikatem dla całego rynku. Może to sugerować, że Urząd przygotowuje się do nałożenia surowej kary na serwis aukcyjny. UOKiK ma prawo nałożyć grzywnę w wysokości nawet 10% przychodów firmy.

Kilka miesięcy temu podobny spór toczył się na linii Komisja Europejska – Google. Komisja oskarżyła amerykańskiego giganta o nadużywanie dominującej pozycji na rynku. Firma z Mountain View faworyzowała własny serwis zakupowy w wynikach wyszukiwania i została zobowiązana do zapłacenia 2,4 mln euro kary. Google ostatecznie zobowiązało się do zmiany swojej praktyki i pokornie zapłaciło wymierzoną karę.

TO CZEGO SZUKASZ – ZNAJDZIESZ NA ALLEGRO