Część rozwiązań opracowanych przez nowe laboratorium jest już wykorzystywana w niektórych centrach logistyki e-commerce Amazon w Europie. Pozostałe są obecnie w fazie testów i dopiero po ich zakończeniu zostaną wprowadzone do użytku.

Amazon ogłosił otwarcie Europejskiego Laboratorium Innowacji

Technologie opracowywane i udoskonalane w nowo powstałym laboratorium są następstwem wdrożenia ponad 350 000 robotów transportowych funkcjonujących w centrach logistyki e-commerce Amazon na całym świecie. Amazon Robotics i czterostronne żółte regały wysokiego składowania produktów – wprowadzone przez Amazon po raz pierwszy w 2012 r., a w Europie w 2014 r. – są obecnie powszechnie stosowane w centrach firmy. Amazon wprowadził także zautomatyzowane systemy paletyzacji.

W Vercelli, położonym na północy Włoch Laboratorium Innowacji zespół ekspertów Amazon pracuje nad szeregiem technologii dla działu operacyjnego Amazon – odpowiedzialnego za łańcuch dostaw i logistykę. Odkąd firma wprowadziła pierwsze rozwiązania oparte na technologii robotycznej 10 lat temu, w Amazon powstało ponad milion nowych miejsc pracy.

Tylko w Polsce firma stworzyła ponad 18 000 stałych miejsc pracy. Wiele z nich to stanowiska w operacjach, gdzie pracownicy pomagają kompletować, pakować i wysyłać zamówienia złożone przez klientów.

Do nowo wprowadzonych technologii należą sortowniki towarów, roboty paletyzujące, ponośniki pojemników, samojezdne pojazdy, roboty sortujące.

Pojazdy samojezdne (Automated Guided Vehicles) są już stosowane we Włoszech i wprowadzane w Polsce oraz Wielkiej Brytanii. Podnośniki pojemników wdrażane są w Polsce i Wielkiej Brytanii. Sortowniki towarów i paletyzatory funkcjonują we Włoszech, Hiszpanii, Niemczech, Polsce i Wielkiej Brytanii. Roboty sortujące stosowane są we Włoszech, Hiszpanii, Niemczech. Jeszcze w tym roku zostaną wprowadzone w Polsce, Francji i Wielkiej Brytanii.

Kolejnym krokiem po wdrożeniu nowych technologii jest nadzorowanie rozwiązań przez zespół inżynierów Utrzymania Ruchu (RME – Reliability Maintenance Engineering).

Dowiedz się więcej o Reliability Maintenance Engineering (RME), oglądając video.

–Roboty posiadają czujniki wykrywające, czy ktoś wszedł w strefę robota i przekroczył granicę bezpieczeństwa, co powoduje natychmiastowe ich zatrzymanie – mówi Natalia Sitko, pracująca w dziale rozkładania towarów w centrum w Gliwicach.

Amazon potwierdził również, że w 2021 r. otworzy kolejne centrum logistyki e-commerce oparte na technologii Amazon Robotics. W centrum w Świebodzinie pracowników wspierać będzie ok. 3 tys. robotów.

– Cieszy mnie, że Amazon wybrał Świebodzin na miejsce swojej kolejnej inwestycji– powiedział Tomasz Sielicki, burmistrz Świebodzina.