To pierwszy taki przypadek w historii, kiedy w Wielkiej Brytanii będą transmitowane na żywo wszystkie mecze Premier League danego dnia. Kibice zobaczą grudniowe spotkania w środku tygodnia, między innymi podczas Boxing Day, czyli 26 grudnia. Posiadacze subskrypcji Prime obejrzą także cotygodniowe skróty i bramki ze wszystkich meczów Premier League.

Premier League w serwisie Amazon Prime Video

Nie wiadomo ile Jeff Bezos zapłacił za prawa do transmisji, ale ceny można porównać z tymi, które płacą stacje telewizyjne pokazujące mecze najwyższej klasy rozgrywkowej w Anglii. BT Sports i Sky Sports mają prawa do transmisji pozostałych spotkań PL i płacą około 9 milionów funtów za jeden mecz (!!!). Kilka miesięcy temu SkySports i BT Sports zawarły nową umowę z władzami Premier League, na mocy której zapłacą prawie 4,5 miliarda funtów za pokazanie 160 meczów od sezonu 2019/20 do 2021/22.

Amazon miał rzekomo dostać sporą zniżkę na zakup praw, ale nawet po niej musiałby zapłacić około 100 milionów funtów (134 miliony dolarów) za prawo do transmisji 20 spotkań. To całkiem dużo pieniędzy, szczególnie, że niedawno Amazon zapłacił 50 milionów dolarów za prawa do pokazania 10 spotkań amerykańskiej ligi hokejowej NHL.

Zainteresowanie Premier League nie powinno jednak dziwić – jest to najpopularniejsza piłkarska liga na świecie. Transmisja spotkań w Boxing Day na pewno przyciągnie na platformę Amazon Prime dużo nowych klientów. W drugi dzień świąt znaczna część Brytyjczyków zasiada w piżamie przed telewizorem, wyjadając pozostałości jedzenia i oglądając mecze Premier League. Liga cieszy się także ogromną popularnością w Azji, chociaż usługa będzie dostępna tylko na terenie Wielkiej Brytanii. Cena miesięcznego abonamentu Amazon Prime Video w UK to 7,99 GBP.

Po nabyciu praw przez Amazona, sytuacja dla fanów na Wyspach robi się nieco skomplikowana. Jeżeli kibice chcą legalnie obejrzeć wszystkie mecze, muszą wykupić subskrypcje Amazon Prime oraz dostęp do kanałów Sky Sports i BT Sports.

Streaming wydarzeń sportowych rozwija się w coraz szybszym tempie. Jakiś czas temu na Fintek.pl pisaliśmy o nowym pomyśle władz koszykarskiej ligi NBA, która udostępniła opcję płatności tylko za samą końcówkę meczu. Rozwiązanie na razie jest w fazie testów. Więcej na temat streamingu wydarzeń sportowych można przeczytać tutaj – Zapłać tylko za końcówkę. Nowa era opłat za streaming wydarzeń sportowych.