To największy zakup Amazona w historii tej firmy. Poprzednim dużym przejęciem było nabycie Zappos (sklep z odzieżą online, głównie buty) w 2009 roku za kwotę 1,2 mld dolarów.

Whole Foods Market to sieć supermarketów ze zdrową, ekologiczną żywnością, informującą o zawartości toksyn, GMO, itp. Posiadają ponad 460 sklepów w całych Stanach Zjednoczonych. Firma powstała w końcówce lat 70-tych w Austin w Teksasie. Obecnie Whole Foods Market odnotowuje ok. 550 mln dolarów zysku rocznie. To dobry moment na zakup Whole Foods Market – kurs od 2013 roku sukcesywnie dąży na południe (z poziomu ok. 60 dolarów w październiku 2013 roku).

Czytaj także: Polacy mogą już zamawiać produkty z niemieckiego eBaya bez ograniczeń

„Whole Food Markets zaspokaja, zachwyca i odżywia swoich klientów od blisko czterech dekad. Wykonują niesamowitą pracę i będziemy ją kontynuować” – powiedział Jeff Bezos, CEO Amazona.

Amazon to największy sklep internetowy na świecie z przychodami na poziomie 135 mld dolarów rocznie. W zeszłym roku odnotował 2,5 mld dolarów zysku. Amazon zatrudnia ponad 350 tysięcy osób.

Zdrowa żywność dostarczana dronami z podniebnych magazynów?

Zakup Whole Foods Market wpisuje się w politykę firmy, której celem jest zdigitalizowanie wszystkich możliwych kanałów sprzedaży. Obecnie na świecie rośnie popyt na zdrową żywność oraz zakupy spożywcze online. Przejęcie Whole Foods Market to sposób na przejęcie tego rynku w USA.

Czytaj także: Wszystko co chcielibyście wiedzieć o FinTechu, ale baliście się zapytać

Szefem Amazona jest Jeff Bezos, którego majątek szacowany jest na 85 mld dolarów.  Sam Amazon uznawany jest za czwartą najbardziej wartościową firmę świata. Absolutne top5 to Apple, Google, Samsung, Amazon i Microsoft. Po sieci krążą opinie, że Jeff Bezos powoli przejmuje kontrolę nad światem sukcesywnie monopolizując handel na świecie.

Przypomnijmy, że Amazon jest jednym z motorów fintechu na świecie. Niekwestionowany lider retailowej sprzedaży eksperymentuje z nowymi rozwiązaniami i produktami. Na koniec 2016 roku firma zapowiedziała wprowadzenie podniebnych magazynów. Amazon zgłosił do urzędu patentowego projekt podniebnych magazynów – unoszonych przez sterowce!

Wcześniej testowano dostawy zakupów za pomocą dronów. Czyżby Whole Foods miało przenieść się na wyższy poziom i zdrowa żywność miałaby być dostarczana Amerykanom dronami wprost z nieba? Wizje futurologów powoli się spełniają. Zanim jednak odlecimy na Marsa, dobrze byłoby wprowadzić sklepy bez kas.