Affirm to amerykański fintech, założony przez współtwórcę PayPala – Maxa Levchina w 2012 roku. Firma oferuje rozwiązania z zakresu odroczonych płatności i współpracuje z ponad 6,5 tys. sprzedawców. Z platformy Affirm ma korzystać około 6,2 mln klientów.

Affirm wejdzie na giełdę z wyceną 9 mld dolarów

W Polsce spółka na razie nie cieszy się zbyt dużą rozpoznawalnością, ale amerykański rynek zdobywa szturmem. Ostatnio Affirm pozyskał 500 mln dolarów na dalszy rozwój. Do grona inwestorów dołączyli Lightspeed Venture Partners, Wellington Management Company, Baillie Gifford, Spark Capital, Founders Fund oraz Fidelity Management & Research Company.

Teraz w najnowszym zgłoszeniu do Securities and Exchange Commission (SEC) firma odsłoniła karty co do planowanego IPO. Wycena Affirm ma osiągnąć poziom 9 mld dolarów, a akcje spółki będzie można nabyć za cenę od 33 do 38 USD. W sumie w ramach giełdowego debiutu firma Maxa Levchina chce pozyskać nawet 935 mln dolarów.

Zgodnie ze zgłoszeniem do SEC, cytowanym przez Finextra, w roku fiskalnym zakończonym w czerwcu 2020 Affirm zanotowało przychody rzędu 510 mln USD – wzrost o 93% rok do roku. Z kolei strata netto spadła o połowę, do poziomu 15,3 mln dolarów. Obecnie największym konkurentem Affirm w USA jest szwedzka Klarna, która swój debiut na Wall Street planuje przeprowadzić w ciągu dwóch najbliższych lat.