Przypomnijmy, że Ant Group to operator systemu płatności Alipay – najpopularniejszego chińskiego systemu płatności online, który ma… ok. 1 mld użytkowników. Dziennie z usług Alipay korzysta ok. 200 mln użytkowników. To największy i najwyżej wyceniany fintech na świecie… no chyba, że do fintechów zaliczymy Apple (bo np. Apple Pay) i Google (bo np. Google Pay).

To co wyróżnia Alipay jest m.in. możliwość dokonania płatności za pomocą QR kodu – to popularne rozwiązanie w Chinach – wystarczy zeskanować kod QR smartfonem i zatwierdzić transakcję by móc opłacić zakupy w sklepie czy kawiarni. Co interesujące – Alipay wykorzystywane jest także w Europie, szczególnie w miejscach często odwiedzanych przez chińskich turystów np. w paryskich kawiarniach.

To byłoby rekordowe IPO

Dotychczasowy rekord należał do saudyjskiego giganta naftowego – Aramco, który w 2019 roku zebrał 29 mld USD. Wcześniej, właściciel Ant Group – koncern Alibaba, pozyskał 25 mld zł.

Ant Group prawdopodobnie sprzeda 15% swoich akcji (jednocześnie na giełdzie w Hongkongu i Szanghaju). Spółka kontrolowana jest przez Jack Ma, który założył Alibabę. Aczkolwiek chiński miliarder rok temu zrezygnował z funkcji prezesa Alibaby.

/LP