O planach Ministerstwa Cyfryzacji odnośnie udostępnienia specjalnej aplikacji od e-dowodów pisaliśmy jakiś czas temu. Teraz apka jest już dostępna w sklepie Google Play. To wspólny projekt resortu cyfryzacji i Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych.

Aplikacja zamiast czytnika

W markecie Google Play czytamy, że eDO App pozwala na bezpieczne potwierdzenie tożsamości i złożenie podpisu elektronicznego. Jak to działa w przypadku potwierdzania tożsamości przez Internet? Po uruchomieniu aplikacji i potwierdzeniu szczegółów operacji należy podać numer CAN, widoczny w prawym dolnym rogu naszego e-dowodu. Następnie przykładamy dowód z warstwą elektroniczną do telefonu – konkretnie do tyłu smartfona, gdzie znajduje się antena NFC. Na koniec zostaniemy poproszeni o wprowadzenie kodu PIN, który nadaliśmy w urzędzie podczas odbioru dokumentu.

Aplikacja eDO App jest bezpłatna i działa na smartfonach z systemem Android w wersji 6.0 lub nowszej (wersja dla iOS powinna się pojawić na przełomie maja i czerwca 2020 roku). Do korzystania z aplikacji potrzebujemy telefonu z anteną NFC – wykorzystujemy ją także przy płatnościach typu Google Pay. Zdecydowana większość nowych smartfonów posiada tego typu narzędzie. Wyjątkiem mogą być tańsze telefony marki Xiaomi.

To ważny krok na drodze to popularyzacji e-dowodów. Do tej pory jeśli obywatel chciał skorzystać z nowych dokumentów w Internecie, to musiał zaopatrzyć się w specjalny czytnik. Cena takich urządzeń zaczyna się od około 250 złotych. Teraz wystarczy aplikacja mobilna i telefon z NFC. Niemniej odyseja z e-dowodami nie kończy się tylko na ich wątpliwej funkcjonalności.