Partner serwisu Visa dla biznesu

Aplikacja zdradziła sekrety amerykańskiej armii

Rafał Tomaszewski
Rafał Tomaszewski
#Fintech
Opublikowano: 29 stycznia 2018, 13:10 Aktualizacja: 24 lutego 2019, 18:50

Aplikacje mobilne towarzyszą nam niemal na każdym kroku. Niezależnie od tego czy jesteśmy ciężko pracującym cywilem, czy żołnierzem walczącym poza granicami swojego kraju… Okazuje się, że ta wszechobecność mobilnych aplikacji może być niebezpieczna. Przekonali się o tym między innymi amerykańscy żołnierze w Syrii i Afganistanie.

Jednym z najczęściej używanych rodzajów apek są te, które pozwalają śledzić naszą aktywność fizyczną. W Polsce najpopularniejszą z nich jest chyba Endomondo. Natomiast wśród obywateli USA sławę zyskuje aplikacja Strava – niekoniecznie z pozytywnych względów. Na trop sprawy wpadł 20 letni australijski student, a szerzej opisał ją brytyjski Guardian.

Czytaj także: Apple Pay wspólnie z Blikiem? Negocjacje z PSP podobno trwają

Jak Strava zdradziła położenie tajnych amerykańskich baz?

Strava to aplikacja, która pozwala na rejestrowanie swojej aktywności fizycznej i dzielenie się nią z innymi ludźmi. Dzięki temu nasi znajomi mogą zobaczyć, którą trasą biegamy, albo ile dziennie pokonujemy kilometrów na rowerze. W apce dostępna jest mapa, na której wszystko jest przejrzyście prezentowane.

Mapa zaktualizowana w listopadzie 2017 roku zawierała ponad 3 biliony punktów, ustawionych zgodnie z aktywnością użytkowników. Znalazły się na niej także lokalizacje tajnych baz Amerykanów w Syrii, Afganistanie, czy Dżibuti. W tych krajach użytkownikami Stravy jest niemal wyłącznie zagraniczny personel baz wojskowych… Pełna „heatmapa” od Stravy jest dostępna tutaj.

Czytaj także: Francja wyposaży drony w potężne rakiety Hellfire

Strava - położenie amerykańskich baz w Afganistanie

Żołnierz o poranku wstaje i postanawia udać się na zaplanowaną przebieżkę. W aplikacji ma oczywiście włączone śledzenie lokalizacji, więc cała jego trasa jest dokładnie rejestrowana. I tak oto w górzystych terenach Afganistanu możemy dokładnie zlokalizować bazy wojskowe koalicji ONZ. Na dodatek można także przeanalizować układ budynków.

Na mapie aplikacji można też sprawdzić jak czas umila sobie personel słynnej bazy w Strefie 51. Szczególnie popularne okazują się wycieczki rowerowe w okół pobliskiego jeziora. Natomiast w brytyjskiej bazie na Falklandach prym wiedzie pływanie w pobliskim jeziorze.

Położenie francuskiej bazy w Nigrze

Czytaj także: Szukasz pracy blisko domu? Ściągnij aplikację „Praca za rogiem”

Powyżej zdjęcie francuskiej bazy w Nigrze. I to właśnie tego typu informacje są największym problemem dla sił pokojowych działających na Bliskim i Dalekim Wschodzie oraz w Afryce. Takie dane mogą okazać się potężną bronią w rękach Państwa Islamskiego, czy Talibów. Lokalizacja baz wojskowych, układ budynków wewnątrz bazy, trasy patroli, czy wreszcie trasy, po których biegają żołnierze – wszystko to brzmi jak idealny cel dla terrorystów.


Tekst chroniony prawem autorskim. Każdorazowe kopiowanie wymaga zgody redakcji.

Pokaż komentarze (0)

aplikacja-zdradzila-sekrety-amerykanskiej-armii