Przedstawiamy listę 5 subiektywnie najlepszych i najciekawszych aplikacji do śledzenia naszej pociechy. Oczywiście sama znajomość dokładnej lokalizacji nie zapewni dziecku pełnego bezpieczeństwa, ale w razie zagrożenia może okazać się bardzo pomocna.

1. Gdzie jest Dziecko

Aplikacja Gdzie jest Dziecko Orange

Na pierwszy ogień idzie aplikacja od Orange – Gdzie jest Dziecko. Program jest dostępny zarówno na smartfony z Androidem, jak i te z iOS-em. Apka pozwala na śledzenie telefonu dziecka i ustawienie tak zwanych bezpiecznych stref – jeśli dziecko się w nich pojawi, lub je opuści, to rodzic od razu zostanie o tym poinformowany.

Pociecha może także powiadomić nas o zagrożeniu – wezwanie S.O.S trafi do rodzica i do wszystkich wskazanych wcześniej osób. To zgłoszenia może zostać dołączone wideo lub zdjęcie i lokalizacja. Aby korzystać z takich powiadomień trzeba zainstalować na smartfonie bliskiego aplikację Rodzinne SOS.

Jak rozpocząć monitorowanie aktywności dziecka? Wystarczy aby wysłać z telefonu pociechy jednorazowy darmowy kod SMS ze zgodą na lokalizację. Potem dziecko nie będzie już informowane o namierzaniu.

Orange namierza telefony trzema metodami – GSM, GPS i WiFi. Najbardziej precyzyjna jest lokalizacja satelitarna (GPS), która pozwala ustalić położenie dziecka z dokładnością do 10-20 metrów. W sklepie Google Play aplikację pobrano ponad 100 tys. razy, a średnia ocen wynosi 3,9.

2. FamilyTime Parental Controls

Aplikacja FamilyTime Parental Controls

Apka numer dwa na naszej liście to FamilyTime Parental Controls od Yummy Apps. Aplikacja jest dostępna zarówno na Androida jak i na iOS-a. W bezpłatnym pakiecie aplikacja koncentruje się przede wszystkim na lokalizacji dziecka. Rodzice mogą sprawdzać gdzie w danej chwili znajduje się ich pociecha, a także definiować bezpieczne strefy, których dziecko nie powinna opuszczać o danej godzinie. Chodzi o takie miejsca jak dom, czy szkoła.

Jeśli pociecha okaże się nieposłuszna i opuści wskazane miejsce, wtedy rodzic zostanie o tym natychmiast poinformowany – tak jak w „Gdzie jest Dziecko” od Orange. Aplikacja oferuje także zdalną kontrolę nad telefonem dziecka, używanie przez nie przycisku alarmowego SOS, a także zdalny wgląd do historii przeglądarki internetowej. To wszystko jest dostępne w darmowej wersji FamilyTime Parental Controls.
Wersja płatna to wydatek 27 dolarów rocznie i oferuje między innymi określenie czasu i dozwolonych pór dnia, w których dziecko może korzystać z poszczególnych aplikacji lub całego urządzenia. Pakiet premium pozwala również na śledzenie rozmów i wiadomości oraz ustawienie filtru treści wideo oraz stron internetowych. Rodzic ma także możliwość zdalnego zablokowania smartfona.

Ze sklepu Google Play aplikację pobrano ponad 500 tys. razy, a średnia ocen to 3,8.

3. Family Locator

Aplikacja Family Locator

Na najniższym stopniu podium uplasowała się aplikacja mobilna Family Locator od Life360. Apka pozwala na dokładne śledzenie dziecka, lub grupy dzieci. Umożliwia tworzenie grup – tak zwanych Circles – dzięki czemu można monitorować lokalizację większej grupy osób.

Family Locator da nam znać gdy dziecko bezpiecznie dotrze do domu lub do szkoły. Co więcej aplikacja posiada funkcję Panic, która automatycznie wyśle rodzicom powiadomienie (może to być telefon, SMS, czy mail) i współrzędne GPS w razie kłopotów dziecka. W przypadku sytuacji awaryjnej dziecko może połączyć się z doradcą – jeśli rodzice nie odbierają telefonu.

Trzeba pamiętać, że apka śledzi lokalizację naszej pociechy tylko wtedy, gdy dziecko zaloguje się do aplikacji. Aplikację pobrano ponad 50 mln razy, a średnia ocen to 4,5.

4. Lokalizacja telefonu ikol X

Aplikacja ikol X

Tuż za „pudłem” znalazła się apka ikol X. Pozwala śledzić położenie telefonu – także tego, które posiada nasze dziecko.  Jak to działa? Instalujesz Aplikację ikol X – za darmo. Z dowolnego urządzenia z dostępem do Internetu logujesz się na stronie system.ikol.pl. Na żywo, online i za darmo sprawdzasz lokalizację swojego telefonu lub telefonów. Apka jest dostępna tylko na Androida.

ikol X stanowi minimalne obciążenie dla baterii oraz dla transferu danych, więc może działać praktycznie cały czas w tle. Apka wykorzystuje także możliwości urządzenia do rozpoznawania, czy jego użytkownik aktualnie jest w spoczynku czy się porusza

Aplikację pobrano ze sklepu Google Play ponad 100 tys. razy, a średnia ocen wynosi 3,1.

5. Kids Place

Aplikacja Kids Place

Na koniec zostawiliśmy aplikację z nieco innej beczki. Kids Place to program, który skupia się na monitorowaniu i kontrolowaniu treści, które nasze dziecko przegląda na swoim smartfonie. To kontrole rodzicielska, która daje dzieciom dostęp wyłącznie do aplikacji, które sami zatwierdziliśmy. Aplikacja Kids Place zapobiega również pobraniu przez dziecko nowych aplikacji, wykonywaniu połączeń, wysyłaniu wiadomości czy wykonywaniu innych czynności, za które możesz ponosić koszty.

Aplikacja jest darmowa, chociaż za dodatkową opłatą można odblokować nowe funkcje. Przykładowo – użytkownik może określić dzienny limit używania tableta, czy telefonu. Rodzice mogą ustawić, że urządzenie może być używane tylko przez 2 godziny dziennie, w tygodniu pomiędzy 15:00 a 12:00 natomiast w weekendy od 8:00 do 10:00.

Kids Place jest dostępne na Androida i iOS-a – w języku polskim. Ze sklepu Google Play aplikację pobrano ponad 1 milion razy, a średnia ocen wynosi 4,0.