Firma wprowadza też kolejne udogodnienia dla użytkowników z Polski, którzy najchętniej pobierają aplikację w tej części Europy.

Jak radzi sobie Luno?

Luno to obecna w 40 krajach platforma umożliwiająca łatwe i bezpieczne kupowanie, przechowywanie i wymianę kryptowalut Bitcoin i Ethereum. Korzystają z niej już 2 miliony użytkowników, którzy od startu projektu dokonali transakcji w Bitcoinie o wartości ponad 3 miliardów dolarów.

Tylko w minionym miesiącu giełdy kryptowalut odnotowały obrót walutami cyfrowymi o równowartości 302 miliardów dolarów. Natomiast łączny obrót najpopularniejszą z nich, Bitcoinem, przekroczył wartość 125 miliardów dolarów.

Platforma Luno globalnie oferuje trzy usługi:

  • Luno Wallet – portfel walut cyfrowych do obsługi płatności osobistych (zakup, przechowywanie);
  • Luno Exchange – profesjonalna platforma tradingowa dla walut cyfrowych;
  • Luno Enterprise – integracja sklepów i usług online z płatnościami kryptowalutowymi, otwarte API.

Za projektem Luno stoją Marcus Swanepoel, bankier wcześniej związany z Morgan Stanley, oraz Timothy Stranex, były inżynier w zespole Google’a odpowiedzialny za rozwój Google Maps. Luno zatrudnia obecnie ponad 250 osób w biurach w Londynie, Kapsztadzie i Singapurze; 40% specjalistów w zespole stanowią kobiety. Do głównych inwestorów startupu należą m.in. globalny koncern IT i e-commerce Naspers oraz fundusze Balderton Capitali Venturra.

Polacy w europejskiej czołówce adaptacji kryptowalut. Niedługo będą mogli wymieniać złotówki na Bitcoiny

Ze statystyk Luno wynika, że Polacy znajdują się w ścisłej czołówce nacji najchętniej zakładających portfele walut cyfrowych. Liczba użytkowników w Polsce sięga kilkudziesięciu tysięcy.

Rosnące zainteresowanie kryptowalutami potwierdzają także wyniki badania społecznego przeprowadzonego w czerwcu 2018 roku przez Luno i ośrodek badawczy SW Research. Już prawie co dziesiąty polski internauta deklaruje, że posiada waluty cyfrowe. Polacy najczęściej nabywają je w celach inwestycyjnych (62 proc.), ale ponad połowa jest zainteresowana także płaceniem nimi za zakupy i usługi w sieci. Najchętniej nabywaną kryptowalutą jest Bitcoin, który zakupiło 85 proc. wszystkich właścicieli kryptowalut; na dalszych miejscach podium uplasowały się Ethereum (40 proc.) i Ripple (35 proc.).

Do końca 2018 roku Luno planuje również umożliwić bezpośrednią wymianę polskich złotych na Bitcoin i Ethereum (obecnie dostępna jest wymiana w EUR) oraz zintegrować aplikację z dostawcami szybkich transferów online.

Luno/RT