Partner serwisu Visa dla biznesu

Apple spłaca 15 mld euro długu

Asia Stankiewicz
Asia Stankiewicz
#Apple
Opublikowano: 21 maja 2018, 13:12 Aktualizacja: 28 kwietnia 2019, 19:01

Apple wpłacił pierwszą część niezapłaconych wcześniej podatków dla Irlandii. Poinformował o tym Paschal Donohoe – minister finansów tego kraju. Ile amerykańska firma zalega władzom w Dublinie? 15 mld euro…

Serwis TechCrunch poinformował, że władze Irlandii utworzyły specjalny rachunek powierniczy, na który mają wpłynąć zaległe środki. Apple wpłaciło właśnie pierwszą część długu w wysokości 1,5 mld euro. W sierpniu 2016 roku Komisja Europejska stwierdziła, że Apple w latach 2003-2014 nielegalnie korzystał z usług podatkowych w Irlandii. Margrethe Vestager – komisarz ds. konkurencji , doszła do wniosku, że Dublin zapewnił firmie niedopuszczalne przywileje podatkowe. Dzięki temu Apple przez lata płacił podatki znacznie niższe niż powinien.

Apple spłaca swój dług

W październiku 2017 roku Irlandia została pozwana przez Komisję Europejską w związku z tym, że rząd nie odzyskał od Apple zaległych podatków. Sprawa powoli wychodzi na prostą i jak poinformowały władcze Irlandii, Apple zaczął zwracać zaległą grzywnę, jednak kwota jest wyższa niż na początku ze względu na zmianę kursu dolara amerykańskiego. Rządy europejskie prowadzą dyskusje na temat reformy podatkowej mającej na celu opodatkowanie firm z branży technologii w oparciu o ich faktyczne dochody.

Firma Apple radzi sobie na rynku całkiem nieźle. Dwa tygodnie temu poinformowaliśmy Was, że Apple ma szanse zostać pierwszą publiczną amerykańską firmą notowaną na giełdzie, której wartość przekroczy 1 bilion USD. Tylko w ostatnim roku akcje Apple wzrosły o 24%. Wynik wiąże się m.in. z premierą najdroższego smartfona w ofercie firmy, czyli iPhone’a X. Więcej na ten temat możesz przeczytać tutaj.

/Asia Stankiewicz


Tekst chroniony prawem autorskim. Każdorazowe kopiowanie wymaga zgody redakcji.

Pokaż komentarze (0)

apple-splaca-15-mld-euro-dlugu