Jak nie wiadomo o co chodzi, to chodzi o pieniądze. Ceny ropy gwałtownie spadają, więc Arabia Saudyjska szuka innego źródła dochodu. Wybór padł na kanały internetowe. Nowe prawo zaczyna obowiązywać od dzisiaj.

Czytaj także: Polskie fintechy z kontraktem w Dubaju

Cyfrowa rewolucja na Półwyspie Arabskim?

Cyfrowa rewolucja na Półwyspie Arabskim?

Król Arabii Saudyjskiej Salman Al Saud i Władimir Putin.

O takim działaniu władz poinformował na Twitterze saudyjski urząd telekomunikacyjny. Zgodnie z tym stanowiskiem wszystkie aplikacje komunikacyjne spełniające wymogi regulacyjne będą mogły działać legalnie w kraju ze stolicą w Rijadzie.

Arabia Saudyjska to jeden z tych krajów, w których panuje najwięcej ograniczeń. Ludziom z cywilizacji zachodnich wydają się one zupełnie nie na miejscu. Jako jeden z przykładów można podać zakaz prowadzenia samochodów przez kobiety… Pomimo takich obostrzeń cyfrowe społeczeństwo w Arabii rozkwita coraz bardziej.

Czytaj także: Finanse a prawo szariatu

Mowa tutaj nie tylko o Arabii Saudyjskiej ale o całym świecie arabskim. 70% populacji arabskiej to ludzie poniżej 30 roku życia – podaje The Verge. W Rijadzie wierzą, że cyfrowa transformacja znacznie przyśpieszy wzrost gospodarczy i chociaż częściowo uniezależni kraj od wydobycia ropy naftowej. Wcześniejszy zakaz dla Skype’a i WhatsApp, został nałożony głównie z powodów ideologicznych, politycznych i religijnych. Władze chciały też mieć pełną kontrolę nad społeczeństwem, dlatego wprowadziły tego typu cenzurę.

Czytaj także: Snapchat ma problem z alkoholem

Dzięki temu, że zagraniczne serwisy znów będą dostępne dla obywateli Arabii Saudyjskiej wzrośnie konkurencja dla trzech największych telekomów w kraju – Saudi Telecom Co, Etihad Etisalat i Zain Saudi. Nie znaczy to jednak, że król Salman Al Saud zamierza znieść wszystkie ograniczenia dla społeczności internetowej. W Arabii wciąż zakazane są między innymi strony pornograficzne i te związane z hazardem.