Maszyna wystąpiła podczas konferencji Future Investment Initiative w Rijadzie. Zrobiła tak duże wrażenie na władzach monarchii Saudów, że od razu po wystąpieniu przyznano jej obywatelstwo.

Czytaj także: Już w weekend zmiana czasu, która wpływa na pracę banków. Nie dajcie się zaskoczyć

Robot ma więcej praw niż kobiety?

Nie sposób uciec od porównań praw robota i praw kobiet w Arabii Saudyjskiej. W sieci pojawiły się sarkastyczne komentarze mówiąc o tym, że w kraju ze stolicą w Rijadzie roboty mają więcej praw od kobiet. Czy Sophia będzie musiała nosić abaję (tradycyjne okrycie wierzchnie saudyjskich kobiet)? Czy będzie musiała płacić podatki?

Czytaj także: 40% miejsc pracy w USA zajmą roboty? I to już za 15 lat…

Oczywiście samo nadanie obywatelstwa ma jedynie charakter symboliczny, ale z drugiej strony może być pewnym kamieniem milowym… Twórca Sophii, dr David Hanson mówi, że już za kilka lat roboty będą koegzystowały razem z ludźmi – będą nam pomagały i towarzyszyły. Możliwe, że będą też pracowały na poważnych stanowiskach, na przykład w sądzie – Przyszłość sądów to sztuczna inteligencja.

Sam robot zdradza, że chciałby mieć dom i rodzinę, ale na razie nie pozwala mu na to sytuacja prawna, w końcu nie jest oficjalnie człowiekiem. No cóż, teraz sytuacja chyba trochę się zmieniła… Na koniec rozmowy Sophii jeszcze wyrwało się, że chce zniszczyć ludzkość…

Na koniec wystąpienie Sophii w brytyjskiej telewizji śniadaniowej Good Morning Britain. Robot umie opowiadać kawały i powiedział jaki musi być idealny partner.