Dziennikarze portalu XDA Developers dotarli do informacji ukrytych w ustawieniach asystenta Google. Wynika z nich, że firma z Mountain View testuje obecnie 13 nowych języków, a jednym z nich jest polski.

Google Assistant po polsku jeszcze w 2018 roku

W plikach nie było nic o planowanej dacie wdrożenia, ale podczas marcowej konferencji MWC 2018 w Barcelonie, przedstawiciele Google zapewniali, że ich asystent przemówi w 30 językach przed końcem bieżącego roku. Obecnie Google Assistant obsługuje 17 języków, a poza polskim w aplikacji ma pojawić się 13 kolejnych. Jeżeli połączymy oba fakty, to wychodzi na to, że język polski pojawi się w asystencie firmy z Mountain View jeszcze w 2018 roku.

Poza Polakami swój ojczysty język w Google Assistant usłyszą mieszkańcy Turcji, Tajlandii, Kolumbii, Peru, Egiptu, czy Austrii. Oczywiście – język hiszpański i niemiecki są już dostępne w Google Assistant, ale firma z Mountain View dba o wysoki poziom detali, dlatego asystent przemówi w nowych wariantach i odmianach tych języków.

Jeżeli te informacje się potwierdzą, będzie to największy „językowy” update w historii aplikacji. Google Assistant działa w Polsce już od kilku lat, ale do tej pory trzeba się z nim było komunikować za pośrednictwem języków obcych. O ile większość osób zna przynajmniej jeden język obcy, o tyle zdecydowanie większy komfort daje obcowanie z asystentem w języku ojczystym. Pod względem dostępnej bazy języków Google Assistant deklasuje konkurencję w postaci Siri, Alexy i Cortany. To ważne także w kontekście fintechu – przy użyciu komend głosowych można przecież dokonywać płatności.

W tym kontekście warto przypomnieć o zastosowaniu asystentów głosowych w samochodach – prekursorem takiego rozwiązania w Europie jest SEAT, współpracując z Amazonem. W wybranych modelach SEATA jest już dostępny asystent głosowy firmy Jeffa Bezosa – czyli Alexa. To całkiem przydatne rozwiązanie. Więcej na ten temat można przeczytać tutaj.