Brytyjski bank Atom został po raz drugi wybrany do grona największych innowatorów w świecie finansów. Jest to drugi rok z rzędu, w którym Atom uplasował się w TOP 10. W zeszłym roku zajął 8-mą lokatę, teraz awansował o dwa miejsca wyżej – na 6-tą. Bank okazał się jedynym przedstawicielem Wielkiej Brytanii w pierwszej dziesiątce.

Raport został opracowany przez Fintech Innovators – grupę stworzoną dzięki współpracy H2 Ventures i KPMG Fintech. Na liście znajduje się 50 już ukształtowanych działalności i 50 tych, które dopiero wspinają się na finansowo-technologiczny szczyt.

Czytaj także: To oszustwo banku dowodem na to, że FinTech-y to przyszłość.

Bank tylko w aplikacji

Źródło: businessinsider.com. Mark Mullen, dyrektor generalny Atom Banku

Źródło: businessinsider.com. Mark Mullen, dyrektor generalny Atom Banku.

Atom Bank swoją siedzibę posiada w Durham, w północno-wschodniej Anglii. Jedyną drogą do interakcji z bankiem jest kontakt przez aplikację mobilną – jest to jedyny w pełni mobilny bank w Wielkiej Brytanii.

Jego wartość szacowana jest na około 150 mln GBP, po tym jak inwestycji w Atom dokonał hiszpański bank BBVA.

Raport docenił Atom Bank za tchnięcie nowego życia w sektor bankowości, tworząc infrastrukturę w pełni cyfrową, która zapewnia pełne bezpieczeństwo i możliwość biometrycznej weryfikacji – poprzez odcisk palca, rozpoznawanie głosu lub twarzy.

– Mnóstwo ciężkiej pracy, jasna wizja i wspaniały zespół – to wszystko sprawiło, że jesteśmy jedynym przedstawicielem Zjednoczonego Królestwa w rankingu Fintech 100. Drugi rok z rzędu znajdujemy się w pierwszej dziesiątce. To wspaniały rok dla nas i prawdziwy kamień milowy w historii naszej działalności – komentuje Mark Mullen, dyrektor generalny Atom Banku (na zdjęciu powyżej).

– Atom pokazuje, że bankowość nie musi być nudna i nie ma jasno wytyczonych ścieżek, którymi takie instytucje muszą podążać. Nasza przygoda rozpoczęła się z taką samą myślą, jaka towarzyszy nam obecnie – udostępnić ludziom lepszą i wygodniejszą bankowość. Atom jest bankiem teraźniejszości, jutra i przyszłości – dodaje Mullen.

Startup stał się bankiem?

Źródło: theguardian.com. Anthony Thompson, jeden z twórców Atom Banku.

Źródło: theguardian.com. Anthony Thompson, jeden z twórców Atom Banku.

Atom Bank rozpoczynał swoją działalność jako startup FinTechowy w 2014 roku, kiedy to Mark Mullen zrezygnował ze swojej funkcji dyrektora generalnego w HSBC online i dołączył do Anthony’ego Thompsona (zdjęcie powyżej) – prezesa Metro Banku.

Nie brzmi jak początki startupu…Dwóch bankierów zakłada własny bank. Struktura działania bardzo przypominała jednak tą znaną właśnie ze startupów.

  • Innowacyjny pomysł? Był – stworzyć bank w pełni mobilny, dostępny tylko przez aplikację,
  • Fundusze? Nie było – Mullen i Thompson musieli poszukać wsparcia,
  • Finansowanie w zamian za udziały? Było – BBVA zainwestowała w startup 45 mln GBP za cenę 29,5% udziałów.

Atom Bank dostępny jest przez aplikacje na IOS-a, jak i na Androida.

Czytaj także: FinTech i banki – czy współpraca jest nieunikniona?

Często piszemy o skomplikowanych relacjach startupów z bankami. Część z nich się kocha, a część nienawidzi. W tym przypadku mamy jednak do czynienia z pewną hybrydą i historią bez precedensu – to startup stał się bankiem.

/RT