Preferencyjne ceny za przejazd dotyczą opłat dokonanych za pośrednictwem Autopay, a także elektronicznego poboru opłat A4Go i Telepass. W przypadku aut osobowych opłata wyniesie 7 zł (zamiast 10 zł), w przypadku aut 2. i 3. kategorii – 17 zł (zamiast 20 zł), w przypadku samochodów ciężarowych – 30 zł (zamiast 35 zł) – czytamy w komunikacie.

Autopay od Blue Media ma już 200 tys. użytkowników

System Autopay, opracowany przez sopocką spółkę technologiczno-finansową Blue Media, został wdrożony na autostradzie A4 na odcinku Kraków-Katowice w połowie lipca 2019 r. Obecnie średnio 4-5% przejazdów realizowanych jest z wykorzystaniem automatycznych płatności Autopay.

Dynamicznie rośnie też liczba nowych rejestracji w systemie Autopay. W styczniu wzrosła o 63% w porównaniu do grudnia. Łącznie z płatności Autopay za autostrady korzysta już 200 tys. osób i liczba ta sukcesywnie rośnie. System działa także na autostradzie A1.

Jak działa Autopay? Na początek należy założyć konto w serwisie, dodać swój pojazd (markę i nr rejestracyjny) oraz kartę płatniczą, którą chcemy obciążać automatycznymi opłatami za autostrady. W trakcie podróży nie trzeba włączać aplikacji, ani nawet mieć przy sobie telefonu. Urządzenia zainstalowane na bramkach odczytują tablicę rejestracyjną i automatycznie podnoszą szlaban.

Z Autopay można także korzystać z poziomu aplikacji Banku Millennium. Docelowo takie rozwiązanie ma pojawić się także w aplikacjach innych banków, a Blue Media ma prowadzić już rozmowy z zainteresowanymi podmiotami.