Nie wymagają otwierania szyby w samochodzie,  podawania inkasentowi gotówki lub karty, odbierania reszty i paragonu – bezkontaktowe płatności automatyczne to w dobie pandemii wirusa COVID-19 najbezpieczniejszy sposób wnoszenia opłat za przejazdy autostradą – czytamy w komunikacie.

Płać SkyCash i Autopay na autostradzie A4 Katowice-Kraków

Na koncesyjnym odcinku autostrady A4 transakcje z udziałem metod automatycznych: elektronicznego poboru opłat i videotollingu, stanowią już ponad 30 proc., a w godzinach szczytu nawet ponad 40 proc. transakcji ogółem. 

Kierowcy samochodów osobowych, którzy decydują się zamienić gotówkę lub kartę na urządzenie pokładowe bądź aplikację (na przykład Autopay), płacą za przejazdy tyle, ile ponad dziesięć lat temu: 8 zł na każdej bramce, zamiast obowiązujących w cenniku 12 zł.

Taniej jeżdżą też kierowcy pozostałych kategorii pojazdów, płacąc 17 zł zamiast 20 zł w przypadku kat. 2 i 3 oraz 30 zł zamiast 35 zł w przypadku kat. 4 i 5. Takie stawki będą obowiązywać na autostradzie A4 Katowice-Kraków również po Nowym Roku.  

W tym roku spółka zarządzająca autostradą – Stalexport Autostrada Małopolska, poszerzyła wybór automatycznych metod płatności za przejazdy o aplikację SkyCash, a także rozszerzyła elektroniczny pobór opłat A4Go o formułę post-paid.