Tytuł tegorocznego lidera trafił do brytyjskiej spółki Deliveroo, specjalizującej się w zamówieniach posiłków online. Średni wzrost przychodów w zestawieniu wyniósł 1 377 proc.

Ranking grupuje najszybciej rozwijające się spółki technologiczne z 18 krajów w regionie EMEA. Analiza oparta jest o procentowy wzrost przychodów na przełomie ostatnich czterech lat (2013 r. vs. 2016 r.). Średnia stopa wzrostu przychodów wszystkich spółek z zestawienia wyniosła 1 377 proc., dla porównania w edycji ubiegłorocznej było to 967 proc. Aby znaleźć się na liście trzeba było osiągnąć średni wzrost w wysokości 220 proc.

Tegoroczne wyniki wskazują na dobrą kondycję branży technologicznej w regionie EMEA. Technologia przekształca każdy aspekt naszego życia, a innowacyjne, szybko rozwijające się firmy będą nadal w czołówce wprowadzania nowych pomysłów na rynek, co zapewnia im sukces. mówi Agnieszka Zielińska, Partner, Dział Doradztwa Finansowego Deloitte, Lider Programu Technology Fast 50 Central Europe.

Na czele rankingu stanęła brytyjska firma Deliveroo, która zajmuje się zamówieniami posiłków przez internet.

– Nasza firma osiągnęła sukces dzięki inwestycjom technologicznym, elastycznej pracy, którą cenią nasi pracownicy oraz wysokiej jakości żywności, którą zawdzięczamy naszym partnerom restauracyjnym – mówi Will Shu, założyciel i dyrektor generalny Deliveroo.

Czytaj także: Morawiecki nowym premierem? Co to oznacza dla fintechu?

Pierwsza dziesiątka rankingu:

Pierwsza dziesiątka rankingu

W pierwszej dziesiątce znalazły się trzy firmy z Europy Środkowej: dwie z Czech i jedna z Litwy, w tym zwycięzca Technology Fast 50 spółka Kiwi.com. W pierwszej setce Fast 500 uplasowało się dziewięć firm z naszego regionu, w tym trzy z Polski. Oprócz Tooploox były to jeszcze Absolvent.pl i Cloud Technologies. Łącznie nasz kraj w EMEA Technology Fast 500 ma 25 reprezentantów. Siedem spółek pochodzi z Litwy, sześć z Chorwacji, pięć z Bułgarii i Czech, po cztery z Rumunii i Słowacji, trzy z Węgier oraz po jednej z Bośni i Hercegowiny, Estonii i Łotwy.

Czytaj także: Odważne prognozy na rok 2018. To będzie przejażdżka kolejką górską

Polskie firmy w rankingu:

Polskie firmy w rankingu

Podobnie jak w poprzednich latach najliczniej reprezentowanym państwem jest Francja, z której pochodzą 97 spółki. Drugie miejsce należy do Wielkiej Brytanii (92), a trzecie do Holandii (50).

Tegoroczna edycja Deloitte Technology Fast 500 EMEA tradycyjnie została zdominowana przez spółki z sektora oprogramowania, które stanowią blisko 67 proc. całego zestawienia. Firm reprezentujących kategorię media jest 13 proc. Trzecie miejsce zajmują branże komunikacyjna i sprzęt komputerowy, zajmujący po około 6 proc.

Czytaj także: Fuzja Pekao S.A. i PKO BP? Bank odpowiada

Zwycięzcy w poszczególnych sektorach:

Zwycięzcy poszczególnych sektorów

Więcej informacji: www.deloitte.co.uk/fast500emea

O rankingu:

Ranking „Deloitte Technology Fast 500 EMEA” przedstawia 500 najszybciej rozwijających się firm technologicznie innowacyjnych w regionie EMEA, a firmy uszeregowane są na podstawie tempa wzrostu osiąganych przychodów. Program jest globalny: oprócz rankingu EMEA są również dwa rankingi obejmujące region Asia Pacific oraz North America. Firmy nominowane do rankingu pochodzą z regionalnych konkursów (główna kategoria). Polska była uwzględniona w rankingu „Technology Fast 50 Central Europe”, który został opublikowany w październiku br.

Firmy uwzględnione w rankingu muszą spełniać następujące kryteria:

  • opracowywać lub wytwarzać autorskie technologie i/lub ponosić istotne nakłady na prace badawczo-rozwojowe,
  • posiadać strukturę własności, która wyklucza udziały większościowe inwestorów strategicznych,
  • posiadać siedzibę w jednym z krajów uczestniczących w programie,
  • okres działalności min. 4 lata,

wysokość przychodów operacyjnych w każdym badanym roku min 50 000 euro.

Pełny raport do pobrania po kliknięciu w poniższe zdjęcie.

Badanie Deloitte Fast500