Baidu jest największą chińską przeglądarką internetową, która posiada 64% udziału w Państwie Środka.

Chińczycy zamierzają wykorzystać technologię ZestFinance do stworzenia platformy scoringu kredytowego bazującej na gromadzonych danych. Jest to bardzo istotne przedsięwzięcie na rynku takim jak Chiny, gdzie tradycyjne systemy kredytowe nie działają jak należy – w Chinach kwitnie shadow banking, instytucje nie działają sprawnie a często nie mają nawet swoich wersji internetowych. Wielu Chińczyków od razu wybiera rozwiązania fintechowe z pominięciem „tradycyjnej” chińskiej bankowości. Kraj może się poszczycić największą „populacją w sieci” na świecie, a to otwiera przed nim nowe możliwości w dziedzinie weryfikowania potencjalnych klientów kredytowych.

-Wyjątkowe możliwości ZestFinance do analizowania i skomplikowanego przetwarzania różnych danych do podejmowania trafnych decyzji kredytowych są bardzo cenne dla chińskiego rynku. Nie pojawił się na nim bowiem jeden scentralizowany system scoringu kredytowego – mówi Tony Yip, Szef Działu Inwestycji, Fuzji i Przejęć w Baidu.

-Nie możemy doczekać się wspólnej pracy przy transformacji rynku usług finansowych w Chinach- dodał Yip.

To nie jedyne inwestycje chińskich gigantów

Baidu dołączył do Alibaby i TenCentu, którzy również poczynili spore inwestycje. Te wszystkie firmy mają na celu zmniejszyć podział bankowy w Chinach. Alibaba jest właścicielem platformy Alipay (do płatności online), a nowy partner Baidu – ZestFinance współpracował wcześniej z wielkim rywalem Alibaby z sektora e-commerce, czyli JD.com. Natomiast TenCent jest autorem WeChat, czyli komunikatora tekstowego i głosowego. Ostatnio firma uruchomiła program WeChat Pay, który pozwala na wykonywanie transakcji za pomocą aplikacji. Jest to kolejny, po Messengerze komunikator rozszerzający zakres swojej działalności na obsługę płatności.

Spory odsetek Chińczyków mógłby otrzymać kredyt, ale w praktyce w Państwie Środka nie istnieje system bankowy mogący ich obsłużyć. Inwestycje Baidu celują właśnie w tę niszę gospodarczą, którą dzięki ZestFinance mogą wypełnić.

/RT