Nowy challenger bank ma rozpocząć swoją działalność na Litwie, ale w planach jest między innymi ekspansja na rynki Łotwy, Estonii oraz Polski. O sprawie pisze serwis Finextra.

Challenger bank SME Finance wejdzie na polski rynek?

SME Finance to litewski fintech z siedzibą w Wilnie, założony w 2016 roku. Firma specjalizuje się w obsłudze małych i średnich przedsiębiorstw – to jeden z największych tego typu graczy w regionie. Teraz firma zamierza zaoferować także usługi bankowe na podstawie licencji uzyskanej na Litwie. Chodzi o takie rozwiązania jak pożyczki (które już oferują jako podmiot pozabankowy), depozyty, czy rachunki płatnicze.

Fintech ma rozpocząć działalność bankową w połowie 2021 roku. Będzie to challenger bank, czyli bank bez oddziałów – funkcjonujący w pełni online. SME Finance obiecuje konkurencyjny cennik, szybszą obsługę i nowoczesne rozwiązania IT. W planach jest także ekspansja na kolejne rynki – inne kraje bałtyckie oraz Polskę.

Wcześniej podobną drogę obrał Revolut, który kilka dni temu poinformował o rychłym udostępnieniu kont i usług Revolut Bank w Polsce. Najbardziej aktywni klienci otrzymają zaproszenie by dołączyć do nowego banku już w październiku.

Na marginesie warto wspomnieć także o polskim challenger banku kierującym swoją ofertę do przedsiębiorców. Chodzi o Horum Bank, który w sierpniu bieżącego roku podpisał umowę o współpracy z IBM. Porozumienie ma pomóc w rozwijaniu kolejnych usług opartych na blockchainie. Więcej na temat Horum Bank przeczytacie w podlinkowanym tekście powyżej.