Bank Millennium finalizuje prace, które umożliwią dokonywanie płatności bez PIN-u do kwoty 100 zł. Dla większości klientów będzie on już dostępny od jutra, a dla reszty – w ciągu kilku dni. Podniesienie limitu płatności bez PIN-u do 100 zł znacznie poszerzy liczbę transakcji, których można dokonywać bez fizycznego kontaktu z terminalnem. Płatności na kwotę niższą niż 100 zł stanowią 86% transakcji.

– Już od jutra, 20 marca zdecydowana większość naszych kart płatniczych będzie miała zmieniony limit na 100 zł, wszystkie w ciągu kilku kolejnych dni. Prawidłowe działanie kart będzie zależało również od gotowości operatorów terminali płatniczych. Dla części kart, w celu zmiany limitu z 50 na 100 zł wymagane będzie wykonanie 1 transakcji z fizycznym umieszczeniem karty w terminalu POS bądź bankomacie – mówi Jacek Pocztarski, Ekspert systemów płatniczych w Banku Millennium. – Co istotne, dla kart ztokenizowanych i wirtualnych umożliwiających płatności zbliżeniowe telefonem, nie zachodzi konieczność wykonywania jakichkolwiek zmian i od jutra bank jest w pełni gotowy na limit 100 zł bez PIN-u. Przypominamy również, że w płatnościach ApplePay oraz GarminPay, które oferuje Bank Millennium, limit ten nie obowiązuje. W ich przypadku w miejsce PINu stosowana jest biometria urządzenia.

Zmiany w limicie procesowane są praktycznie przez wszystkie banki w Polsce

O zmianie limitu mówi się od lat – przyśpieszenie procesu decyzyjnego ma związek z epidemią koronawirusa SARS-CoV-2 – chodzi o to, by klienci mieli jak najmniej kontaktów fizycznych z klawiaturą terminali płatniczych, które – w okresie wzmożonych zachorowań – mogą sprzyjać w przenoszeniu zarazków. Z tego względu, praktycznie wszyscy eksperci apelują o stosowanie płatności bezstykowych, a względem sklepów – o częstą dezynfekcję urządzeń (nie tylko terminali płatniczych), z którymi w trakcie zakupów mają kontakt klienci.