Partner serwisu Visa dla biznesu

Bank of England otwiera swoje bramy dla fintechów

Rafał Tomaszewski
Rafał Tomaszewski
#Fintech
Opublikowano: 23 kwietnia 2018, 10:56 Aktualizacja: 20 lutego 2019, 20:15

TransferWise został pierwszym fintechem dopuszczonym do platformy RTGS Bank of England. Do tej pory była ona dostępna tylko dla banków. Co to oznacza dla branży?

Bank of England otwiera swoje bramy dla fintechów

Platformy Real Time Gross Settlement służą do przesyłania środków pomiędzy rachunkami bankowymi, zazwyczaj tych na najwyższe kwoty. Operatorami RTGS są najczęściej banki centralne – w Polsce odpowiada za to Narodowy Bank Polski w ramach systemu SORBNET2.

TransferWise dopuszczony do platformy RTGS Bank of England

W Wielkiej Brytanii platforma RTGS działa w ramach systemu Faster Payments Scheme (FPS) – od 2008 roku. Teraz TransferWise stał się pierwszą firmą pozabankową, która dołączyła do FPS.

Ta informacja nie jest zaskoczeniem. Już w lipcu 2017 roku Bank of England ogłosił, że pozabankowi operatorzy płatności mogą aplikować o rachunek rozliczeniowy w ramach FPS. Jak na tym skorzysta TransferWise? Przede wszystkim pozwoli na obniżenie kosztów przetwarzania płatności. Fintech będzie mógł zaoferować także natychmiastowe przelewy w funtach brytyjskich, dla klientów na całym świecie.

Bank of England zaczyna dawać takie same prawa w przetwarzaniu płatności bankom i fintechom – poprzez zlikwidowanie pośredników klienci będą mieli dostęp do tańszych i szybszych usług. Może inne banki centralne także powinny pójść tym tropem? Pozwolenie fintechom na bezpośrednie korzystanie z bankowych usług rozliczeniowych otwiera pole dla kolejnych innowacji i zwiększa konkurencyjność rynku.

Wielka Brytania jest na pewno dobrym wzorem do naśladowania, jeżeli chodzi o rozwijanie branży fintech. Kilka tygodni temu pisaliśmy o nowym projekcie tamtejszego rządu – Fintech Sector Strategy. Kryptowaluty, współpraca międzynarodowa fintechów, rozwijanie branży RegTech, a nawet globalna regulacyjna piaskownica – nad tym pracują Brytyjczycy. Więcej na ten temat można przeczytać tutaj – Brytyjski rząd prezentuje Fintech Sector Strategy.

TransferWise został założony w 2011 roku. Od tego czasu fintech zebrał prawie 400 milionów funtów od inwestorów. Serwis służy do szybkich, wygodnych i tanich przelewów międzynarodowych. Zgodnie z danymi TransferWise z ich usług korzysta już 2 miliony klientów, którzy każdego miesiąca przesyłają 1,5 miliardów funtów.


Tekst chroniony prawem autorskim. Każdorazowe kopiowanie wymaga zgody redakcji.

Pokaż komentarze (0)

bank-of-england-otwiera-swoje-bramy-dla-fintechow