Platformy Real Time Gross Settlement służą do przesyłania środków pomiędzy rachunkami bankowymi, zazwyczaj tych na najwyższe kwoty. Operatorami RTGS są najczęściej banki centralne – w Polsce odpowiada za to Narodowy Bank Polski w ramach systemu SORBNET2.

TransferWise dopuszczony do platformy RTGS Bank of England

W Wielkiej Brytanii platforma RTGS działa w ramach systemu Faster Payments Scheme (FPS) – od 2008 roku. Teraz TransferWise stał się pierwszą firmą pozabankową, która dołączyła do FPS.

Ta informacja nie jest zaskoczeniem. Już w lipcu 2017 roku Bank of England ogłosił, że pozabankowi operatorzy płatności mogą aplikować o rachunek rozliczeniowy w ramach FPS. Jak na tym skorzysta TransferWise? Przede wszystkim pozwoli na obniżenie kosztów przetwarzania płatności. Fintech będzie mógł zaoferować także natychmiastowe przelewy w funtach brytyjskich, dla klientów na całym świecie.

Bank of England zaczyna dawać takie same prawa w przetwarzaniu płatności bankom i fintechom – poprzez zlikwidowanie pośredników klienci będą mieli dostęp do tańszych i szybszych usług. Może inne banki centralne także powinny pójść tym tropem? Pozwolenie fintechom na bezpośrednie korzystanie z bankowych usług rozliczeniowych otwiera pole dla kolejnych innowacji i zwiększa konkurencyjność rynku.

Wielka Brytania jest na pewno dobrym wzorem do naśladowania, jeżeli chodzi o rozwijanie branży fintech. Kilka tygodni temu pisaliśmy o nowym projekcie tamtejszego rządu – Fintech Sector Strategy. Kryptowaluty, współpraca międzynarodowa fintechów, rozwijanie branży RegTech, a nawet globalna regulacyjna piaskownica – nad tym pracują Brytyjczycy. Więcej na ten temat można przeczytać tutaj – Brytyjski rząd prezentuje Fintech Sector Strategy.

TransferWise został założony w 2011 roku. Od tego czasu fintech zebrał prawie 400 milionów funtów od inwestorów. Serwis służy do szybkich, wygodnych i tanich przelewów międzynarodowych. Zgodnie z danymi TransferWise z ich usług korzysta już 2 miliony klientów, którzy każdego miesiąca przesyłają 1,5 miliardów funtów.