Partner serwisu Visa dla biznesu

Bank Pekao zarobił ponad 600 mln złotych. 400 mln zł mniej od PKO BP

Rafał Tomaszewski
Rafał Tomaszewski
#Pekao S.A#PKO BP
Opublikowano: 7 listopada 2018, 10:33 Aktualizacja: 12 maja 2019, 21:59

W III kwartale 2018 zysk netto Banku Pekao wyniósł 606,5 mln złotych. To najlepszy trzeci kwartał od 3 lat. Dla porównania w Q3 2017 Pekao zanotował 547,8 mln zł zysku netto.

Bank Pekao udostępnia nowy serwis transakcyjny

Natomiast zysk netto za okres pierwszych dziewięciu miesięcy 2018 r. wyniósł 1,54 miliarda złotych, co oznacza wzrost o 6 proc. w porównaniu do tego samego okresu 2017 r.

Wyniki finansowe Pekao w III kwartale 2018

Pekao to drugi największy bank w Polsce pod względem aktywów i liczby klientów. Ustępuje jedynie PKO Bankowi Polskiemu, a różnicę pomiędzy dwoma podmiotami dobrze obrazują wyniki finansowe. W III kwartale 2018 PKO BP zarobiło ponad 1 mld PLN, co było najlepszym wynikiem w ponad 100 letniej historii banku. Więcej na ten temat można przeczytać tutaj.

Wróćmy jednak do „Banku z żubrem”. Instytucja zapewnia, że konsekwentna realizacja przyjętej przez Bank Pekao strategii, która między innymi zakłada koncentrację na produktach o wyższej dochodowości oraz zwiększenie liczby produktów przypadających na jednego klienta, przyniosła wzrost wolumenu kredytów o 7 proc. rok do roku.

– Motorem wzrostu był dynamiczny, blisko 14-proc. przyrost najbardziej atrakcyjnych kredytów konsumenckich i hipotecznych. W trzecim kwartale nastąpiło również przyspieszenie w segmentach korporacyjnych. W sektorze średniej wielkości przedsiębiorstw bank rósł o 11 proc. r/r, przy 5-proc. wzroście w przedsiębiorstwach ogółem – czytamy na stronie Banku Pekao.

Całkowite dochody kwartału wzrosły o 5 proc. na skutek dynamicznego wzrostu wyniku odsetkowego (9 proc. r/r); wynik z prowizji i opłat spadł 0.5 proc. r/r (w warunkach porównywalnych wzrósł o 3 proc. r/r). Jednocześnie, Pekao utrzymuje koszty pod kontrolą. W Q3 2018 wzrosły one o 1,7 proc. rok do roku – to mniej niż wskaźnik inflacji w tym okresie. Wskaźnik kosztów do dochodów był na poziomie 45,4 proc. za 9 miesięcy 2018 roku.

Warto przypomnieć, że Bank Pekao mocno inwestuje we wspieranie biznesu. Bank przygotował specjalną ofertę promocyjna dla przedsiębiorców, którzy przez ostatnie 12 miesięcy nie posiadali terminala płatniczego. Takie urządzenie będzie można otrzymać zupełnie za darmo na okres dwóch lat. Więcej na ten temat można przeczytać tutaj.


Tekst chroniony prawem autorskim. Każdorazowe kopiowanie wymaga zgody redakcji.

Pokaż komentarze (0)

bank-pekao-zarobil-ponad-600-mln-zlotych