Zdaniem Banku Światowego ma to przynieść wymierne korzyści dla rynków finansowych oraz może przyczynić się do jeszcze szerszej implementacji technologii blockchain. Obligacje będą denominowane w dolarach amerykańskich. O sprawie pisze Reuters.

CBA ma zgodę Banku Światowego – będzie pierwsza emisja obligacji na blockchainie

CBA utworzy obligacje na blockchainie, które będą umiejscowione, transferowane i zarządzane w technologii rozproszonych rejestrów. Każdego roku Bank Światowy emituje obligacje o wartości 50-60 mld USD, a teraz podkreśla, że jest to pierwszy taki przypadek w historii, gdy do emisji obligacji doszło właśnie na blockchainie.

Obligacje mają nazywać się bond-i, co jest nawiązaniem zarówno do pełnego określenia Blockchain Offered New Debt Instrument, jak i do kultowej plaży Bondi Beach w Sydney. Obligacje zostaną wyemitowane na blockchainie Ethereum, obsługiwanym przez CBA i Bank Światowy.

CBA to jeden z najstarszych banków w Australii i zarazem największa spółka notowana na Australijskiej Giełdzie Papierów Wartościowych.

Emisja obligacji to tylko jedno z możliwych zastosowań technologii blockchain, która gwarantuje niezmienialność i nienaruszalność zapisanych danych – nie ma możliwości edycji jednego bloku, bez zaburzenia pozostałych. Więcej o możliwościach blockchainu można przeczytać tutaj.

Blockchain wyrósł jako technologia związana z kryptowalutami,której głównym atutem była wolność i uniezależnienie się od podmiotów centralnych – głównie od banków. Teraz to właśnie banki zaczynają najodważniej inwestować w technologię rozproszonych rejestrów. Kilka miesięcy temu hiszpański BBVA przeprowadził pełny proces pożyczki korporacyjnej w oparciu o miks różnych platform blockchainowych, teraz CBA emituje obligacje na blockchainie, a banki w Polsce pracują nad wykorzystaniem tej technologii do rozwiązania problemu trwałego nośnika.