Partner serwisu Visa dla biznesu

Bank Światowy wydał zgodę na emisję obligacji na blockchainie

Rafał Tomaszewski
Rafał Tomaszewski
#Blockchain
Opublikowano: 13 sierpnia 2018, 12:42 Aktualizacja: 28 kwietnia 2019, 20:31

Bank Światowy upoważnił Commonwealth Bank of Australia (CBA) do emisji obligacji na blockchainie. To pierwszy taki przypadek w historii.

Bank Światowy wydał zgodę na emisję obligacji na blockchainie

Zdaniem Banku Światowego ma to przynieść wymierne korzyści dla rynków finansowych oraz może przyczynić się do jeszcze szerszej implementacji technologii blockchain. Obligacje będą denominowane w dolarach amerykańskich. O sprawie pisze Reuters.

CBA ma zgodę Banku Światowego – będzie pierwsza emisja obligacji na blockchainie

CBA utworzy obligacje na blockchainie, które będą umiejscowione, transferowane i zarządzane w technologii rozproszonych rejestrów. Każdego roku Bank Światowy emituje obligacje o wartości 50-60 mld USD, a teraz podkreśla, że jest to pierwszy taki przypadek w historii, gdy do emisji obligacji doszło właśnie na blockchainie.

Obligacje mają nazywać się bond-i, co jest nawiązaniem zarówno do pełnego określenia Blockchain Offered New Debt Instrument, jak i do kultowej plaży Bondi Beach w Sydney. Obligacje zostaną wyemitowane na blockchainie Ethereum, obsługiwanym przez CBA i Bank Światowy.

CBA to jeden z najstarszych banków w Australii i zarazem największa spółka notowana na Australijskiej Giełdzie Papierów Wartościowych.

Emisja obligacji to tylko jedno z możliwych zastosowań technologii blockchain, która gwarantuje niezmienialność i nienaruszalność zapisanych danych – nie ma możliwości edycji jednego bloku, bez zaburzenia pozostałych. Więcej o możliwościach blockchainu można przeczytać tutaj.

Blockchain wyrósł jako technologia związana z kryptowalutami,której głównym atutem była wolność i uniezależnienie się od podmiotów centralnych – głównie od banków. Teraz to właśnie banki zaczynają najodważniej inwestować w technologię rozproszonych rejestrów. Kilka miesięcy temu hiszpański BBVA przeprowadził pełny proces pożyczki korporacyjnej w oparciu o miks różnych platform blockchainowych, teraz CBA emituje obligacje na blockchainie, a banki w Polsce pracują nad wykorzystaniem tej technologii do rozwiązania problemu trwałego nośnika.


Tekst chroniony prawem autorskim. Każdorazowe kopiowanie wymaga zgody redakcji.

Pokaż komentarze (0)

bank-swiatowy-wydal-zgode-na-emisje-obligacji-na-blockchainie