– Największą zmianą, szczególnie w bankowości detalicznej, jest to, że banki coraz lepiej poznają swoich klientów. Jest to możliwe dzięki technologiom związanym z machine learningiem, czy sztuczną inteligencją. Banki potrafią odkryć potrzeby danego klienta w odpowiednim momencie. Mogą zaoferować mu odpowiednio skrojoną ofertę. Jest to możliwe pomimo tego, że mamy tutaj do czynienia z takimi liczbami, jak na przykład milion klientów – mówi Tomasz Cagara.

Sztuczna inteligencja i wpływ na customer experience

Wydaje się, że kluczową rolę w poprawie customer experience ma właśnie sztuczna inteligencja. W takim razie jak samo AI wpłynęło na ewolucję UX w bankach?

– W tym przypadku chodzi przede wszystkim o pozyskanie informacji o samym kliencie. Sztuczna inteligencja wpłynęła również na szybkość usług oferowanych użytkownikom, czy to przez zautomatyzowanie niektórych procesów operacyjnych, czy też szybsze wysyłanie klientowi oferty o danym produkcie – właśnie w danym momencie, kiedy widzimy, że klient tego produktu potrzebuje. AI wpłynęło też w duży sposób na bezpieczeństwo transakcji – komentuje Tomasz Cagara.

W przypadku Citi Handlowego sztuczna inteligencja pomogła prowadzić interakcje z nowymi klientami w całkowicie zdalny sposób. Dzięki AI bank może zdalnie zweryfikować tożsamość klienta. Pisaliśmy o tym na Fintek.pl kilka miesięcy temu – Kredyt na selfie. Nowość od Citi Handlowego. Na marginesie warto dodać, że kilka dni temu Citi Handlowy udostępnił klientom Apple Pay.

Z Tomaszem Cagarą porozmawialiśmy w trakcie konferencji Poland & CEE Digital Finance Summit.