Partner serwisu Visa dla biznesu

Banki elastyczne jak fintechy. Hong Kong wprowadza nowe regulacje

Rafał Tomaszewski
Rafał Tomaszewski
#Fintech
Opublikowano: 11 maja 2018, 11:58 Aktualizacja: 31 maja 2019, 11:53

Hong Kong Monetary Authority (HKMA) planuje złagodzenie regulacji względem banków. Chodzi o uproszczenie procesu udzielania pożyczek.

Banki elastyczne jak fintechy. Hong Kong wprowadza nowe regulacje

Nowe przepisy pozwolą bankom zrezygnować z tradycyjnej formy przyznawania kredytów konsumenckich i dadzą im bardziej elastyczne narzędzia – między innymi Big Data oraz analitykę behawioralną.

Hong Kong złagodzi wymogi względem banków

Oznacza to, że banki będą mogły korzystać z tych samych nowoczesnych rozwiązań, z których z powodzeniem korzystają fintechy.  Zgodnie z nowymi wytycznymi banki mogą wyodrębnić część portfela z kredytami konsumenckimi (nie więcej niż 10% ich bazy kapitałowej) i zastosować specjalne zasady, przy udzielaniu pożyczek kanałami online i mobile.

Oznacza to, że jeżeli klient składa wniosek o pożyczkę z poziomu aplikacji mobilnej, to nie musi dostarczać skanu dokumentów potwierdzających jego dochody i wypełniać skomplikowanych formularzy. Banki mogą skorzystać z nowoczesnych metod analizy ryzyka kredytowego – na przykład zweryfikować klienta przy pomocy social mediów.

Nowe regulacje mają pozwolić na zwiększenie poziomu innowacyjności w bankach działających na terenie Hong Kongu. Kraj mocno stawia na fintechy, które mogą korzystać między innymi z regulacyjnej piaskownicy. Banki potrzebowały zatem złagodzenia regulacji, tak aby mogły konkurować z mniejszymi podmiotami.

Surowsze wymogi HKMA względem banków ograniczały ich możliwości do konkurencji z fintechami. Na zmianie przepisów skorzystają nie tylko większe instytucje, ale także klienci, którzy najprawdopodobniej dostaną większą gamę nowoczesnych usług. Więcej na temat nowych regulacji można przeczytać na stronie HKMA.


Tekst chroniony prawem autorskim. Każdorazowe kopiowanie wymaga zgody redakcji.

Pokaż komentarze (0)

banki-elastyczne-jak-fintechy-hong-kong-wprowadza-nowe-regulacje