Finansowanie dotyczy inwestycji realizowanych w ramach aukcyjnego systemu wsparcia. Poza tą pulą, bank deklaruje także zainteresowanie projektami działającymi na zasadach rynkowych, między innymi opartymi o umowy typu PPA (Power Purchase Agreement). Część inwestycji mBank chce realizować we współpracy z Commerzbankiem, czyli swoim głównym akcjonariuszem – wyjaśnia mBank w komunikacie.

Załóż konto w mBanku i korzystaj z mobilnej autoryzacji

mBank zainwestuje 1 mld zł w odnawialne źródła energii

Projekty z obszaru OZE (odnawialne źródła energii, takie jak farmy wiatrowe czy fotowoltaika) znajdują się „na radarze” mBanku od 2018 roku. To wtedy bank zapowiedział, że przeznaczy na ten cel 500 mln zł. W związku z dużym zainteresowaniem klientów właśnie podjął decyzję o zwiększeniu tej puli o 100% do okrągłego miliarda złotych.

Przedstawiciele mBanku zwracają uwagę, że pierwsze pół miliarda zostało już w zasadzie rozdysponowane, a druga połowa zostanie rozdysponowana najpóźniej do połowy przyszłego roku. Dotychczas wsparcie finansowe od mBanku trafiło w 75% do sektora wiatrowego, a reszta zasiliła rozwój fotowoltaiki. Eksperci banku zauważają, że instalacje wiatrowe są po prostu większe i bardziej kapitałochłonne od tych fotowoltaicznych – dlatego proporcja w rozdzielaniu środków finansowych powinna utrzymać się także w nadchodzącym okresie.

Bank skupi się na finansowaniu projektów działających w ramach rządowego systemu wsparcia. Deklaruje jednak zainteresowanie także projektami spoza tej puli. Dotychczas udzielił kredytu trzem takim projektom. mBank pracuje między innymi nad projektami opartymi o umowy typu PPA. W tym modelu inwestor planujący budowę zielonego źródła, najczęściej wiatrowego, podpisuje na początku kilkunastoletnią umowę sprzedaży energii – na przykład z firmą produkcyjną.