Partner serwisu Visa dla biznesu

Banknoty i monety odchodzą do lamusa? Ciekawe wyniki badania ING

Rafał Tomaszewski
Rafał Tomaszewski
#ING Bank Śląski
Opublikowano: 26 lipca 2017, 13:30 Aktualizacja: 12 maja 2019, 16:17

ING Bank Śląski opublikował ciekawą infografikę, pokazującą stosunek Polaków do banknotów i monet. 40% badanych twierdzi, że mogłoby całkowicie zrezygnować z gotówki, gdyby zależało to tylko od nich.

Banknoty i monety odchodzą do lamusa? Ciekawe wyniki badania ING.

Polska jest jednym z pionierów w rozwoju obrotu bezgotówkowego. Rząd wspiera takie inicjatywy, stale powiększa się infrastruktura dla płatności bezgotówkowych, a co najważniejsze polskie społeczeństwo chętnie korzysta z płatności kartą, BLIKIEM lub smartfonem.

Czytaj także: Fintechowy Przystanek Woodstock. Jak płacić na festiwalu?

Płatności bezgotówkowe są bezpieczne!

65% Polaków uważa, że płatności bezgotówkowe są bezpieczne, a 33% z nas nosi ze sobą gotówkę rzadko, albo wcale. Pomimo tego aż 75% badanych korzystało z gotówki w przeciągu ostatnich 3 dni, a 73% jest zdania, że nigdy całkowicie nie zrezygnuje z tradycyjnych środków płatniczych.

Płatności bezgotówkowe dominują w przypadku opłacania czynszu i rachunków – w ten sposób należności reguluje ponad 80% ankietowanych. Co ciekawe za codzienne zakupy spożywcze również chętniej płacimy kartą lub smartfonem – zadeklarowało to 75% Polaków.

Gotówka wydaje się niezbędna w przypadku opłacania przejazdów taksówką, kupowania biletów komunikacji, czy przekazywania kieszonkowego. Ciekawie prezentują się też dane mówiące o tym ile gotówki nosimy ze sobą na co dzień.

27% Polaków nosi ze sobą gotówkę o wartości 85-170 zł. 25% od 0 do 42 zł, a 23% od 42 zł do 85 zł. Tylko 1% badanych deklaruje, że w ogóle nie noszą ze sobą banknotów i monet.

Podsumowując wyniki badania ING można dojść do wniosku, że gotówka wciąż odgrywa znaczącą rolę w codziennym życiu. Owszem, jest stopniowo wypierana przez karty płatnicze, kody BLIK i płatności smartfonem, ale pogłoski o jej śmierci są mocno przesadzone. Można jednak pokusić się o stwierdzenie, że banknoty i monety stały się rezerwowymi środkami płatniczymi, bo na pole position wysunęły się metody bezgotówkowe.

Poniżej prezentujemy pełną infografikę przygotowaną przez ING Bank Śląski.

ING Bank Śląski - infografika.


Tekst chroniony prawem autorskim. Każdorazowe kopiowanie wymaga zgody redakcji.

Pokaż komentarze (0)

banknoty-monety-odchodza-lamusa-wyniki-badania-ing