Pierwszym krajem, który całkowicie zrezygnuje z używania gotówki raczej jednak nie będziemy. Po ten tytuł sięga Szwecja, gdzie już 80 proc. transakcji finansowych dokonywanych jest online, a gotówka stała się niemal… podejrzana. Inaczej jest w Niemczech, które do tradycyjnych monet, banknotów, a pewnie i większej prywatności wydają się bardziej przywiązani. Gdzie na tej mapie prezentuje się Polska? Wyraźnie zmierzamy ku cyfryzacji, nawet jeśli nie postępuje ona tak szybko jak w Szwecji.

Paweł Bułgaryn z Ministerstwa Finansów: ułatwiamy życie FinTechom

Potencjał mamy jednak ogromny, o czym świadczy zainteresowanie gigantów naszym rynkiem. Polska, jako drugie po Wielkiej Brytanii, państwo stało się rynkiem, na którym Google zdecydowało się wdrożyć system Android Pay. I fakt, użytkownicy iOS-a wciąż nie mogą się doczekać na bliźniaczy system od Apple’a, ale też użytkowników urządzeń Apple jest u nas znacznie mniej niż Androida. Polubiliśmy Android Pay, BLIK-a i inne bankowe aplikacje mobilne, co sugeruje, że to właśnie smartfon będzie tym, który zastąpi plastikowe karty płatnicze w niedalekiej przyszłości.

Z raportu firmy MasterCard wynika, że aż 85 proc. Polaków posiada konto w banku. Natomiast w raporcie wykonanym we współpracy Mobile Institute i GoMobi.pl czytamy, że 20 proc. z nas chętnie korzysta z nowoczesnych form płatności, jak systemy płatnicze typu BLIK, IKO czy PeoPay. Stawia to Polaków w czołówce najbardziej innowacyjnych społeczeństw w Europie w dziedzinie finansów a wspiera to rosnąca w siłę branża Fintech.

Czym tak naprawdę jest Fintech i jak dokładnie przyczynia się do rozwoju bankowości w naszym kraju?

Fintech jest od wielu lat na ustach wielu specjalistów z branży, ale do tej pory nie dorobił się jasnej definicji. Ogólnie to sektor gospodarki, w którym działają firmy z branży finansowej i technologicznej. Czasami jest też kojarzony ze start-upami tworzącymi innowacyjne produkty dla banków oraz pozostałych instytucji i przedsiębiorstw finansowych. W ramach Fintechów działają też same banki, które tworzą nowoczesne rozwiązania.

Kliknij, by pobrać raport

– Ich celem jest zwiększenie wydajności, dostępności i komfortu korzystania z usług oferowanych m.in. przez banki i podmioty związane z sektorem bankowym – wyjaśnia redaktor naczelny serwisu Fintek.pl Łukasz Piechowiak. Rynek jest ogromny, a najlepiej obrazuje to raport firmy Deloitte „CEE FinTech Report”. Wartość całej branży w regionie Europy Środkowo- Wschodniej została wyceniona na 2,2 miliarda euro. Polska jest na pierwszym miejscu z kwotą 860 milionów euro. Nasz kraj nie bez powodu znalazł się tak wysoko. Według Deloitte’a, w Polsce działa 100 firm w branży Fintech, które skutecznie przyczyniają się do rozwoju nowoczesnych metod płatności i nie tylko.

– Rozwiązania proponowane przez firmy z branży Fintech coraz częściej przebijają się na rynek i przyciągają uwagę zarówno klientów, jak i dużych graczy, w tym banków. Startupy zaczęły bardzo mocno wchodzić w te obszary, które dla naszych klientów są istotne i atrakcyjne, a my jako bank chcemy za tą falą innowacji podążać – potwierdza wpływ Fintechów na branżę Grzegorz Pawlicki, dyrektor Biura Innowacji i Doświadczeń Klienta w PKO Banku Polskim.