Teraz poza banknotami i monetami, ulicznych artystów można nagradzać także w sposób bezgotówkowy. Z taką inicjatywą wyszło oficjalne stowarzyszenie ulicznych artystów w Londynie – Busk In London, a poparł ją burmistrz stolicy Wielkiej Brytanii Sadiq Khan.

Bezgotówkowe datki – jak działa rozwiązanie iZettle?

Artysta rozstawia specjalny terminal (na zdjęciu powyżej), który musi podłączyć do smartfona lub tableta. Następnie ustawia określoną kwotę, którą chce pobierać od przechodniów i gotowe – wystarczy zbliżyć kartę, smartfona lub smartwatcha. Na razie rozwiązanie iZettle testuje grupa wybranych artystów, ale docelowo urządzenia mają trafić do wszystkich zainteresowanych.

Pierwsze wrażenia są pozytywne – artystka cytowana przez BBC News mówi, że ludzie chętniej zatrzymują się i płacą przy użyciu karty, niż wrzucają monety. Co więcej, jeżeli jedna osoba zapłaci w ten sposób, to zazwyczaj za nią podąża kolejna – także zostawiając bezgotówkowy datek.

Wielka Brytania należy do grupy państw, które najmocniej stawiają na płatności bezgotówkowe. Kilka miesięcy temu pisaliśmy o rozwiązaniu wykorzystywanym w kościołach anglikańskich. Wierni mogą składać datki na tacę także za pomocą karty płatniczej – księża mają ze sobą terminale. Więcej na ten temat można przeczytać tutaj – W Wielkiej Brytanii wierni już nie dają na tacę. Księża mają ze sobą terminale. Co ciekawe podobne projekty pojawiają się także w Polsce – kościół w Jastrzębiej Górze, jako pierwszy w Polsce, dołączył do Programu Polska Bezgotówkowa i pozwala składać datki przy użyciu karty (po zakończeniu mszy, na zakrystii).

iZettle to szwedzki fintech założony w 2010 roku, który jest jednym z liderów na rynku akceptacji płatności mobilnych w Europie i w Ameryce Łacińskiej. Ostatnio iZettle stało się częścią jednej z najgłośniejszych transakcji na rynku – firma została przejęta przez PayPala za kwotę 2,2 miliarda USD. Więcej na ten temat można przeczytać tutaj – PayPal przejmuje iZettle – rekordowa transakcja na rynku.