Z płatności BLIKIEM mogą korzystać osoby otrzymujące przesyłki za pobraniem. Ta opcja pozwala zapłacić i odebrać paczkę w sposób całkowicie bezdotykowy, zachowując odpowiedni dystans społeczny. Do kuriera nie trzeba zbliżać się z kartą płatniczą, wystarczy podać kod BLIK. W razie potrzeby, nawet przez zamknięte drzwi.

U kuriera GLS zapłacisz BLIKIEM

Sama procedura jest prosta: po podaniu kodu kurierowi, zatwierdzamy transakcję (podobnie jak każdą inną realizowaną BLIKIEM) w aplikacji mobilnej swojego banku i gotowe.

W celu skorzystania z nowego rozwiązania wystarczy mieć aplikację mobilną banku, który udostępnia BLIKA. Obecnie jest to 13 instytucji finansowych, obsługujących ponad 90 proc. wszystkich klientów banków w Polsce. W ten sposób można zapłacić za każdą paczkę, niezależnie od jej wartości. Inaczej jest w przypadku kart płatniczych – tu obowiązuje limit 100 zł, powyżej którego odbiorca musi już ręcznie i samodzielnie wprowadzić PIN na terminalu płatniczym.

Polski Standard Płatności, operator BLIKA, prowadzi także ekspansję międzynarodową. Operator BLIKA nawiązał współpracę z Adyen (jednym z największych fintechów na świecie), dzięki czemu BLIKIEM będzie można zapłacić u takich dostawców jak Uber, czy Spotify. Dodatkowo w kwietniu bieżącego roku Mastercard oficjalnie stał się udziałowcem Polskiego Standardu Płatności. Efektem współpracy ma być możliwość płatności zbliżeniowych BLIKIEM w Polsce i za granicą.