Partner serwisu Visa dla biznesu

Bezpieczeństwo zapisane na mapie, czyli GIS dla Polskiej Policji

Rafał Tomaszewski
Rafał Tomaszewski
#Cyberbezpieczeństwo
Opublikowano: 1 września 2017, 15:30 Aktualizacja: 12 maja 2019, 16:17

Informacja geograficzna udoskonala pracę wielu organizacji w różnorodnych obszarach ich działania. Od jakiegoś czasu narzędzia GIS pomagają również łapać piratów drogowych, wskazywać niebezpieczne dla kierowców trasy, a nawet namierzać przestępców. Polska Policja we współpracy z firmą Esri przeprowadziła projekt wdrożenia Systemu Informacji Geograficznej, za co odebrała wyróżnienie: „Za specjalne osiągnięcia w GIS-ie” (SAG – Special Achievement in GIS) podczas Międzynarodowej Konferencji Użytkowników Esri w San Diego w Stanach Zjednoczonych.

Kartą za mandat - szybko i wygodnie

Rozwiązanie GIS zostało wdrożone we wszystkich Komendach Wojewódzkich i w Komendzie Stołecznej Policji. Informacja geograficzna wykorzystywana jest przede wszystkim w biurze wywiadu i informacji kryminalnej, biurze ruchu drogowego, informatyki i łączności, a także w biurze prewencji.

Czytaj także: Już oficjalnie! iPhone 8 zostanie zaprezentowany 12 września

Przestępca ,,zaznaczony” na mapie

Oprogramowanie GIS okazało się szczególnie przydatne w pracy wywiadowczej i dochodzeniowo-śledczej. Dzięki wykorzystaniu systemu policjanci mogą zbierać i systematyzować informacje dotyczące billingów połączeń, adresów, pod którymi przebywa związana z daną sprawą osoba. Mogą również analizować odwiedzane przez nią stacje benzynowe czy trasy, po których mogła się przemieszczać.

Czytaj także: Twój ochroniarz dron

Dane przedstawione na jednej mapie pozwalają śledzić kilka wątków jednocześnie, co stanowi dla policjantów ogromne ułatwienie. Analiza billingów i nagrań z kamer daje nie tylko możliwość namierzania przestępców czy zaginionych osób, ale stanowi także niepodważalny dowód w prowadzonych sprawach. Przedstawienie na jednej mapie wszystkich działań osoby poszukiwanej, które stanowią trop dla policjantów, może stanowić świadectwo dla prokuratorów i sędziów rozstrzygających dany przypadek.

Rozwiązania GIS okazały się również bardzo przydatne w pracy Biura Ruchu Drogowego. Pozwalają bowiem skuteczniej rozmieszczać patrole drogowe i informować kierowców o zagrożeniach, wskazując najbardziej niebezpieczne miejsca. Obywatele mogą również sami zgłaszać niepokojące ich sytuacje na drodze, wykorzystując System Ewidencji Wypadków i Kolizji (SEWIK). Dzięki rozwiązaniom GIS, precyzyjniej niż dotychczas, odnotowywane są współrzędne geograficzne różnych wypadków, kolizji czy wykroczeń.

Czytaj także: Przykład z Londynu – tak się z Uberem nie wygra

Mapa dostępna dla każdego

Polska Policja dostała wyróżnienie także za stworzenie Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa (KMZB). Powstała ona po to, by usprawnić codzienną pracę Komend Wojewódzkich, a obywatele mogli łatwo i przede wszystkim szczegółowo informować o wszelkich zagrożeniach, wykorzystując do tego m.in. mobilną aplikację Geoportal Mobile.

Dzięki niej policja znacznie szybciej dowiaduje się o niepokojących sytuacjach czy wypadkach, których zgłaszające osoby były świadkami lub uczestnikami. Jak zapewniają twórcy mapy, może ona obsłużyć nawet miliony doniesień. Dzięki KMZB obywatele mają również dostęp do statystyk związanych z przestępstwami i informacji o zagrożonych rejonach.

Wprowadzenie rozwiązań GIS znacznie zmodernizowało i usprawniło działania policji, która w tym roku jako jedyna instytucja w Polsce otrzymała prestiżową nagrodę, przyznawaną przez firmę Esri. Ich wysiłek wsparty desktopami i narzędziami serwerowymi (głownie arcGIS online) sprawił, że wszelkie działania stają się skuteczniejsze. Jednocześnie rośnie poziom bezpieczeństwa obywateli. Przedstawiciele policji zapewniają, że już niebawem wykorzystają to rozwiązanie również w innych obszarach swojej pracy.

[Esri/RT]


Tekst chroniony prawem autorskim. Każdorazowe kopiowanie wymaga zgody redakcji.

Pokaż komentarze (0)

bezpieczenstwo-zapisane-na-mapie-czyli-gis-dla-polskiej-policji