Płatności bezgotówkowe są na tyle powszechnym produktem finansowym, że zapewnienie bezpieczeństwa ich użytkownikom jest oczywistym wymogiem. Operatorzy płatności, tacy jak Visa, oferują użytkownikom kart coraz szerszy wachlarz mniej lub bardziej oczywistych rozwiązań sprawiających, że transakcje są bezpieczniejsze i pewniejsze. Rozwijają także szereg nowych rozwiązań w oparciu o takie programy jak np. Visa Developer Center.

Visa Developer Center – jak przekuć technologię na użyteczne rozwiązania

By wesprzeć przedsiębiorców, Visa oferuje również specjalną platformę Visa Developer. To nic innego, jak dostęp do interfejsów API, które mogą pomóc budowaniu łatwiejszych i szybszych rozwiązań dla handlu oraz wspomóc efektywne wejście firmy na rynek. Po zweryfikowaniu swoich potrzeb względem API przedsiębiorca może przetestować przykładowy kod oraz łączność.

Jednym z ciekawszych przykładów rozwiązań, które są możliwe do wdrożenia dzięki API Visa, jest możliwość czasowego włączenia lub wyłączenia karty z poziomu aplikacji mobilnej banku. Może być to przydatne szczególnie w przypadku zgubienia lub kradzieży karty. Po wyłączeniu karty wszystkie transakcje z jej udziałem zostaną automatycznie odrzucone.

Innym przykładem rozwiązania możliwego dzięki wykorzystaniu API tej organizacji płatniczej jest możliwość poinformowania o swoich planach związanych z podróżami. Pozwala to ująć tę informację w paczce danych, która podczas autoryzacji transakcji trafia do wydawców kart, co daje im więcej pewności w czasie akceptacji transakcji.

Użytkownicy kart mogą być także zainteresowani możliwością zdobycia dokładnej informacji o sprzedawcy, u którego robili zakupy. Dzięki API Visa możliwe jest przekształcenie często niezrozumiałych nazw sprzedawców na bardziej przystępne. Pozwala to uniknąć wielu nieporozumień.

Zabezpieczenia transakcji – PIN, chip, token…

Karty płatnicze Visa posiadają wielowarstwowe zabezpieczenia, które działają cały czas. Jedną z tych warstw jest sama karta, wykorzystana wspólnie z numerem PIN. Chip zabezpiecza kartę przed podrobieniem, a numer PIN pozwala uwierzytelnić użytkownika karty i zapobiega wykorzystaniu jej w przypadku kradzieży lub zagubienia. Gdy taka karta jest wykorzystywana do płacenia, informacja o transakcji wysyłana przez chip zawiera liczne zaszyfrowane kryptogramy.Visa oferuje też, m.in. sprawdzanie transakcji działającej „w tle”, bez koniecznej ingerencji kupującego.

Tokenizacja z kolei to warstwa zabezpieczeń, która jest wykorzystywana wówczas, gdy fizyczna karta nie jest wykorzystywana. Na przykład, gdy dodajemy ją do portfela cyfrowego w smartfonie. Sam token to unikalny ciąg cyfr, który zastępuje 16-cyfrowy numer karty płatniczej dodawanej w portfelu cyfrowym czy sklepie internetowej.  Odszyfrowywany jest przez Visa dopiero w momencie dokonywania płatności, dzięki czemu płatność jest bezpieczna. Jest on używany za każdym razem w trakcie transakcji, więc wrażliwe dane karty są chronione i niedostępne dla nikogo. Token jest przypisany do jednego urządzenia. Oznacza to, że nie ma możliwości korzystania z tego samego tokenu na kilku różnych urządzeniach, którymi chcecie płacić zbliżeniowo.

…oraz sztuczna inteligencja

Nad bezpieczeństwem transakcji dokonywanych z Visa czuwa sztuczna inteligencja. Algorytmy AI nie mają bezpośredniego wglądu do danych osobowych, przez co nie wiedzą, za co kupujący płaci. Są one jednak w stanie oszacować to, czy dana transakcja pasuje do modelu zakupowego użytkownika karty. Na tej podstawie oceniają zbieżność płatności ze schematami zakupowymi właściciela karty. Jeśli transakcja jest nietypowa, bank może poprosić o jej dodatkowe potwierdzenie.

Transakcje te są grupowane w większe „paczki”, uwzględniające parametry związane z zachowaniem poszczególnych kart. Pozwala to reagować „inteligentnie”. Przykładowo,  nawet jeżeli użytkownik karty nigdy nie kupował określonego produktu czy usługi, możliwe jest porównanie działania karty z innymi kartami, których użytkownicy zachowywali się podobnie i ocena, czy dany zakup jest bezpieczny, a następnie przekazanie tej informacji do banku. Pozwala to także na sprawniejsze wychwycenie nietypowych aktywności.