Bardzo często słyszymy o problemach ludzi, na których dane osobowe ktoś wyłudził kredyt. Osoby te skazane są na nieprzyjemne wycieczki po sądach i tłumaczenie się przed wierzycielami.

Zgubiłeś dowód lub obawiasz się, że ktoś może wziąć kredyt na Twoje nazwisko i PESEL? Słyszałeś, że spotkało to Twoich znajomych? Właśnie w takim przypadku pomoże system Bezpieczny PESEL wdrażany przez CRIF we współpracy ze Związkiem Firm Pożyczkowych.

System „Bezpieczny PESEL” opiera się na koncepcji Listy Robinsona, a jej charakter zbliżony jest do baz typu credit freeze, z powodzeniem działających w innych krajach. Korzystanie z bazy, zarówno dla konsumentów i instytucji pożyczkowych, jest dobrowolne i bezpłatne. Operator systemu zastrzega, że dane osobowe nie będą wykorzystywane w żadnym innym celu, tzn. nie musimy się obawiać, że zastrzegając dowód, nasze dane osobowe trafia na listy mejlingowe instytucji pożyczkowych.

Bezpieczny PESEL – o co chodzi?

Kradzież tożsamości może spotkać każdego. Problemów tego rodzaju jest coraz więcej, bo pomimo licznych kampanii informacyjnych, wielu Polaków wciąż niefrasobliwie podchodzi do ochrony swoich danych osobowych. Co prawda, do zaciągnięcia pożyczki przez Internet konieczna jest weryfikacja za pomocą przelewu bankowego, ale niektóre grupy przestępcze też mają na to sposoby. System Bezpieczny PESEL nie rozwiązuje wszystkich problemów, ale zapewne będzie dużą przeszkodą dla oszustów.

Skutkiem wyłudzeń są nie tylko straty kapitałowe dla instytucji pożyczkowych, ale również szereg konsekwencji oraz nieprzyjemnych sytuacji dla osób pod które podszyli się oszuści.

Głowna idea opiera się na zasadzie, że lepiej zapobiegać niż leczyć. System Bezpieczny PESEL zdecydowanie zmniejsza ryzyko fraudu, czyli niepożądanego scenariusza przy udzielaniu pożyczek. I właśnie dlatego baza jest darmowa. Co więcej, z systemu teoretycznie mogą korzystać nie tylko instytucje finansowe, ale także telekomy tudzież inne przedsiębiorstwa świadczące usługi masowe na odległość, które wymagają weryfikacji danych osobowych.

Jak działa Bezpieczny PESEL?

Na początku wchodzimy na stronę bezpiecznypesel.pl (https!)i wypełniamy formularz. Wprowadzamy tam dane takie jak nr PESEL, imię, nazwisko, nazwisko rodowe, imię ojca, imię matki, telefon, e-mail oraz datę urodzenia.

Następnie potwierdzamy swoją tożsamość poprzez przesłanie skanu dowodu osobistego i aktywujemy Bezpieczny PESEL. W kolejnym kroku następuje weryfikacja telefoniczna – CRIF sprawdza, czy dana osoba faktycznie zastrzegła swoje dane osobowe. Naturalnie GIODO nie patrzy przychylnie na wysyłanie skanu dowodów osobistych, ale na razie nie wymyślono niczego lepszego (tzn. wymyślono, ale takie rozwiązanie jest najprostsze). Warto pamiętać, że często telefony komórkowe podłączone są do chmury danych typu onedrive. Dokładają one starań, by nikt się do nich nie włamał, ale na wszelki wypadek przezornie usuń zdjęcie dowodu z chmury.

Czym Bezpieczny PESEL różni się od innych baz? Tym, że jest to baza typu credit freeze. Instytucja pożyczkowa, która korzysta z bazy Credit Check (a korzysta z nich większość) w trakcie weryfikacji danych klienta (badaniu zdolności kredytowej) pytając o konkretny PESEL od razu otrzymuje informacje z systemu, że dana osoba zastrzegła dane osobowe a więc należy przypuszczać, że prawdopodobnie nie chce brać pożyczki a obecny wniosek z dużym prawdopodobieństwem jest dziełem oszustów. W tej sytuacji instytucja pożyczkowa odmówi udzielenia kredytu tzn. badanie zdolności kredytowej zakończy się wynikiem negatywnym.

W programie biorą udział takie firmy jak Vivus, Provident, Wonga, Bocian Pożyczki, czy Filarum.pl. System wchodzi w życie z dniem dzisiejszym. Jest to na pewno ciekawa opcja dla wszystkich osób, które obawiają się, że na ich dane zostanie zaciągnięta pożyczka. Wonga niedawno podpisała umowę z Polskim Standardem Płatności, czyli operatorem kodów BLIK. Dzięki porozumieniu klienci będą mieli możliwość spłaty pożyczki przez telefon.

Na rynku istnieją prokonsumenckie rozwiązania antyfraudowe np. Alerty BIK, które informują klienta o tym, że ktoś pyta o jego dane. Jest to usługa płatna. KRD również posiada system informujący o tym, że ktoś sprawdzał dane w ich rejestrze. Cóż dodać – im więcej dobrych rozwiązań tym lepiej.

CRIF (dawniej Deltavista) posiada zarejestrowane biuro informacji gospodarczej (KBIG), zatem działa w określonym reżimie prawnym. Ponadto jest operatorem systemu Credit Check, czyli branżowej bazy danych o wnioskach i pożyczkach dla instytucji pożyczkowych (takie biuro informacji kredytowej dla sektora pożyczkowego).

Instytucje pożyczkowe, chociaż nie mają najlepszej prasy, to jednak badają zdolność kredytową. W oficjalnych komunikatach podają, że 2/3 nowych wniosków o pożyczkę jest odrzucanych właśnie poprzez odpytywanie różnych biur informacji gospodarczych, w ten sposób sprawdzając czy dany wnioskodawca nie jest zarejestrowanym dłużnikiem. Innymi słowy, wcale nie tak łatwo dostać kasę w 15 minut.

Poniżej prezentujemy oficjalne stanowisko firmy CRIF

„Podstawowa działalność Grupy CRIF opiera się o przetwarzanie bardzo dużych zbiorów danych w tym danych osobowych. Biorąc pod uwagę fakt, że współpracujemy z liderami rynku, niezbędne jest spełnienie najwyższych standardów bezpieczeństwa w zakresie przetwarzania danych. Certyfikat, jakiego używa firma CRIF jest certyfikatem w pełni bezpiecznym, zapewniającym szyfrowaną transmisje danych.

Warto zaznaczyć, że w dobie Internetu nawet najlepszy certyfikat nie zabezpieczy użytkowników przed atakiem ze strony oszustów. Kluczowa jest przede wszystkim czujność Użytkownika. Ten zawsze powinien sprawdzić poprawność adresu strony internetowej, na której podaje jakiekolwiek swoje dane, ponieważ tylko to może zagwarantować pełnię bezpieczeństwa (przedrostek „https” oznaczający protokół odpowiadający za bezpieczeństwo połączenia).

Absolutnie odradza się używanie linków przesyłanych w korespondencji e-mail lub wiadomości przesłanych za pomocą komunikatorów internetowych. Osoby podszywające się pod legalnie działające firmy, potrafią doskonale skopiować całą witrynę internetową oraz przygotować certyfikat dla fałszywej strony (symbol zielonej kłódki w lewym, górnym rogu, gwarantujący szyfrowanie połączenia specjalnym protokołem SSL/TLS ) co niejednokrotnie spotykało również banki. Wówczas wystarczy dodanie tylko jednej litery w nazwie adresu internetowego (np. bezpiecznypesell.pl), aby użytkownik został przekierowany na fałszywą stronę.

Zapewniamy, że platforma www.bezpiecznypesel.pl jest w pełni bezpieczna, a dane podawane przez Użytkowników są przetwarzane i przechowywane zgodnie z najwyższymi standardami bezpieczeństwa. Co więcej w drodze komunikacji z firmami z sektora pozabankowego wykorzystywany jest jedynie nr PESEL Użytkownika i to w komunikacji od firmy weryfikującej wniosek do systemu Bezpieczny PESEL, a komplet danych zbierany w procesie rejestracji jest niezbędny do zweryfikowania wiarygodności osoby zastrzegającej w późniejszej komunikacji przez Biuro Obsługi Klienta CRIF. „