Inicjatywa skierowana jest do mikro i małych przedsiębiorców, którzy zamierzają rozpocząć przyjmowanie płatności za swoje towary i usługi za pomocą kart płatniczych.

Czytaj także: GPW na trzecim miejscu w Europie pod względem liczby IPO

Darmowy terminal dla przedsiębiorców

Przedsiębiorstwa, które zostaną zakwalifikowane do programu „Polska Bezgotówkowa” zostaną zwolnione ze wszystkich opłat związanych z obsługą terminala przez pierwsze 12 miesięcy, a w przypadku, kiedy zawnioskują o terminal za pośrednictwem m.in. Banku BGŻ BNP Paribas mogą liczyć na preferencyjne stawki w drugim roku umowy. Dodatkowo, do końca marca każdy przedsiębiorca, który otworzy rachunek w Banku BGŻ BNP Paribas, aktywuje kartę debetową oraz podpisze umowę na terminal otrzyma bon Sodexo na 300 zł.

Program „Polska Bezgotówkowa” ma na celu rozszerzanie sieci akceptacji kart płatniczych, a jego beneficjentami są przedsiębiorcy, którzy nie przyjmowali płatności kartami. Program to wspólna inicjatywa uczestników rynku usług płatniczych: wydawców kart, agentów rozliczeniowych oraz organizacji płatniczych Visa i Mastercard przy udziale Związku Banków Polskich i Ministerstwa Rozwoju.

Ograniczenie obrotu gotówkowego ma na celu zlikwidowanie szarej strefy i uszczelnienie systemu podatkowego. Dodatkowo dalsza popularyzacja płatności elektronicznych wiąże się ze zwiększeniem komfortu klientów. Zgodnie z ostatnim badaniem Mastercard prawie połowa Polaków nie może płacić kartą zawsze wtedy, kiedy chce. Chęci są, tylko infrastruktury czasem brak… Więcej na temat raportu Mastercard można przeczytać tutaj – Polacy chcą płacić kartą, ale nie mogą.