Cyfrową kartę miejską będzie można przechowywać na różnych nośnikach – na przykład w telefonie, tablecie, lub na kartach chipowych. Projekt nosi nazwę Zintegrowana Karta Miejska.

Bilet w smartfonie lub na tablecie – niestety, dopiero w 2023 roku

Kartę będzie można wykorzystywać nie tylko w Warszawie, ale także we wszystkich miastach posiadających odpowiednie rozwiązania infrastrukturalne. Docelowo projekt ma zostać wdrożony w 2023 roku.

– Transport publiczny ma największy udział w naszych usługach i czekają go największe zmiany. W ramach tego projektu chcemy wprowadzić wiele ułatwień, poprawić efektywność niektórych rozwiązań i dodać zupełnie nowe funkcjonalności dotyczące m.in. płatności czy planowania podróży. Co zwiększy atrakcyjność komunikacji miejskiej w całej aglomeracji – dodaje Renata Kaznowska, zastępca Prezydenta m.st. Warszawy.

Pojawi się między innymi cyfrowy asystent podróży, dzięki któremu będzie można wybrać i zoptymalizować podróż, „end to end” z wykorzystaniem przewozów różnych przewoźników, w tym również kolejowych. System informacji pasażerskiej obejmie parkingi, rowery miejskie, wypożyczalnie i stacje ładowania samochodów elektrycznych.

Zaplanowano także wprowadzenie systemu prostych i wygodnych płatności za przejazdy środkami transportu publicznego, uzależniający opłatę od przebytej odległości. Będzie można rezerwować i rozliczać inne usługi miejskie, powstaną również wspólne programy lojalnościowe.

– Większa popularność transportu publicznego to mniej prywatnych samochodów osobowych na ulicach – co wpłynie pozytywnie na stan środowiska naturalnego i pomoże w walce ze smogiem w stolicy i okolicznych gminach. Podobne rozwiązania doskonale sprawdzają się już w innych dużych miastach europejskich – Londynie, Barcelonie czy Kopenhadze – czytamy w komunikacie ZTM Warszawa.

ZTM Warszawa/RT